Targ zdrowotny
8 - Ciekawostki
Aplikacje z przepisami na święta
Aktywni na co dzień
14 - Sposób na aktywność
Trening ABT poleca Marzena Kociuba, fizjoterapeutka
Trening ABT
Doskonałe ćwiczenia wyszczuplające określone partie ciała. Korzyści, zasady, przykłady ćwiczeń.
Termin ABT to skrót zapożyczony od angielskich nazw wybranych partii ciała: abdominal, buttocks, thighs, co w dosłownym tłumaczeniu oznacza mięśnie brzucha, pośladki, uda. Trening ABT to forma zajęć fitness, która na pierwszy rzut oka przypomina aerobik. Doskonale sprawdza się u osób, które są na redukcji, gdyż taki rodzaj wysiłku podkręca metabolizm, przez co tkanka tłuszczowa spalana jest o wiele szybciej.
Dużo korzyści
Jest to krótki, ale dosyć intensywny trening i niesie ze sobą sporo korzyści. Jego celem jest zwiększenie elastyczności, wzmocnienie mięśni, rzeźba, poprawa siły, a także przyspieszenie tempa spalanych kalorii. Oczywiście czas potrzebny do spalenia kalorii jest kwestią dosyć indywidualną, zależną również od rodzaju, szybkości i intensywności treningu.
Prawidłowo prowadzony trening wpływa na rzeźbę, ale nie prowadzi do nadmiernego rozrostu mięśni. Należy również dodać, iż jest to trening wymagający sporego zaangażowania i nakładu energii, dlatego warto przed przystąpieniem do ćwiczeń przeanalizować, czy ciało nie zostanie nadmiernie przeciążone. Ćwiczenia wyglądają jak niepozorny aerobik, jednak jest to o wiele trudniejsza forma ćwiczeń, przeznaczona dla osób zdrowych, chcących schudnąć i poprawić swój wygląd. Warto wspomnieć, że ćwiczenia te nie obciążają stawów ani kręgosłupa. Ogromną zaletą treningu ABT jest również to, że można go modyfikować w zależności od stopnia zaawansowania, dzięki czemu mogą go wykonywać także osoby początkujące. Regularne uczęszczanie na treningi poprawia pracę układu sercowo-naczyniowego, reguluje ciśnienie oraz poziom cukru we krwi, poprawia kondycję kości i zapobiega osteoporozie.
Trening ten stanowi także idealne uzupełnienie innych aktywności, takich jak kolarstwo, łyżwiarstwo, wioślarstwo czy bieganie. Są to dyscypliny sportowe, gdzie w największym stopniu powinny być wzmacniane dolne partie mięśniowe, które na zajęciach ABT są szczególnie aktywowane.
18 - Ćwiczymy dla zdrowia i urody
Nie dać się demencji. Przykłady aktywności dla seniorów
22 - Dbam o zdrowie
Aleksandra Jarecka, polska szpadzistka, medalistka tegorocznych igrzysk olimpijskich w Paryżu, o macierzyństwie i o tym, jak została sportową bohaterką Polski
Żywienie jest ważne
26 - Koszyk pełen zdrowia
Cytryna. Słynie z wielu odżywczych składników. Zobacz, jak wykorzystać ją w kuchni
30 - Rośliny zdrowotne
Ostropest na wątrobę. Wypróbuj przepis na chleb z dodatkiem nasion ostropestu – zachęca Zbigniew T. Nowak
Ostropest na wątrobę
Wątroba człowieka – często odżywiającego się produktami konserwowanymi lub barwionymi chemicznie – wymaga szczególnej troski. Dlatego medycyna nieustannie poszukuje takich roślin leczniczych, które wspomagają skutecznie proces jej regeneracji. Jest nią znany od lat ostropest plamisty.
Ostropest plamisty (Silybum marianum) to roślina jednoroczna. Niekiedy występuje jako chwast, czasem bywa sadzona jako dekoracja w ogródkach i na działkach (np. na rabatach skalnych). Najczęściej uprawia się go na specjalnych plantacjach. Jego liście są jasnozielone, pokryte siateczkowato ułożonymi białymi plamami, na brzegach mają cierniowate kolce.
Rozgałęzione pędy ostropestu mogą wyrastać nawet do 1 metra i wyżej. W lipcu i sierpniu pojawiają się na nich koszyczki kwiatowe (wyglądem trochę przypominające kwiatostany uporczywego znanego chwastu ostrożnia). Rurkowate kwiaty tworzące koszyczki mają piękny jasnofioletowy lub purpurowofioletowy kolor. Roślina ta wydaje dość duże, podłużne i twarde nasiona (z punktu widzenia botaniki – owoce) o barwie szarobrązowej. Dojrzewają późnym latem albo jesienią.
Wartość leczniczą przedstawiają właśnie nasiona (owoce) ostropestu. Zbiera się je w drugiej połowie lata, kiedy są już wystarczająco dojrzałe i suche. Zawierają w swym składzie kwasy organiczne, witaminy C i K, fitosterole, tyraminę, garbniki oraz liczne sole mineralne (sporo wapnia i magnezu). Najważniejszą substancją leczniczą w ostropeście są jednak związki o nazwie flawonolignany – zwane dla potrzeb nauki sylimaryną (2 proc.).
Preparaty produkowane z wyciągu z nasion (owoców) ostropestu siadają niespotykaną wprost zdolność odtruwania i regenerowania wątroby oraz chronienia przed wnikaniem do jej komórek wszelkich toksyn, np. bakteryjnych czy pochodzących z nieświeżego, skażonego pożywienia, wody, chemikaliów itd. Preparaty te stanowią pierwszą pomoc w zatruciu środkami chemicznymi i grzybami. Jak donoszą badania kliniczne, przy zatruciu muchomorem sromotnikowym po dożylnym podaniu sylimaryny (aktywny związek leczniczy zawarty w ostropeście) – śmiertelność ograniczyła się do 10 procent.
34 - Gotuj z siostrą Teresą
Przepisy m.in. na świąteczny miodownik
38 - Sklepowy detektyw
Kiedy sól szkodzi – wyjaśnia prof. Ewa Solarska
Kiedy sól szkodzi
Nadmiar soli w organizmie prowadzi przede wszystkim do wzrostu ciśnienia krwi, co może powodować rozwój nadciśnienia. Ale nie tylko, może też powodować przewlekłe bóle głowy a także mgłę mózgową.
Sód jest pierwiastkiem koniecznym do życia i trzeba dostarczać jego określone ilości do organizmu wraz z żywnością, dlatego nie powinno się całkowicie z niego rezygnować. Warto jednak wiedzieć, że nadmiar sodu może powodować poważne konsekwencje zdrowotne. Przeciętny Polak zjada nawet trzy razy więcej soli niż powinien. Dzienna zalecana dawka to jedna płaska łyżeczka do herbaty. Łatwo ją przekroczyć, bo sól znajduje się w wielu produktach, takich jak wędliny, sery, zupy i sosy w proszku, keczup, kostki bulionowe, chleb. Jeśli do tego często dosala się potrawy, to można sól przedawkować. Jaka jest reakcja organizmu na nadmiar soli? Sól powoduje zatrzymanie wody w tkankach, dlatego ma się opuchnięte kostki, stopy, palce dłoni. Z tego powodu rano potrafią też doskwierać wzdęcia. Występuje też ciągłe pragnienie, którego nie można ugasić. Ponadto typowym sygnałem, że nadużywa się soli, jest częste oddawanie moczu. Zaburzenia w gospodarce sodowo-potasowej w organizmie mogą negatywnie wpływać na pracę mięśni. Będą się wtedy pojawiać skurcze w nogach, zwłaszcza po wysiłku fizycznym. Nadmiar soli może też być przyczyną przewlekłych bólów głowy. Jeśli codziennie ma się ochotę na słone przekąski czy potrawy, może to oznaczać, że przez nadużywanie soli zmieniły się kubki smakowe. Warto wtedy pomyśleć o detoksie od soli. Tak zwana mgła mózgowa często dotyczy osób, które stosują zbyt duże ilości soli w codziennej diecie. Mózg, broniąc się przed nadmiarem soli, zmniejsza przepływ krwi, co prowadzi do niedotlenienia.
44 - Portrety ziół i przypraw
Lukrecja, kurkuma, tymianek
50 - Hit zdrowotny
Rozgrzewające zupy. Właściwości i przepisy
54 - Grunt to właściwy jadłospis
Dieta zimowa. Jadłospis na 7 dni
62 - Choroby a profilaktyka
Zgaga i choroba refluksowa. Wywiad z dr. Michałem Stępką, gastroenterologiem
70 - Felieton
Uciążliwe afty. Artykuł dr Urszuli Krupy
72 - Jemy również oczami
Jak zaserwować dania rybne
Inspiracje dla ciała i ducha
74 - Moja historia
Dzięki diecie odmłodniał o 20 lat. Poznajmy historię Henryka Kalki
78 - Zdrowie duchowe
Zdolny czy pracowity? Artykuł Dariusza Zalewskiego
82 - Podróżujemy ku zdrowiu
Góry Stołowe zimą
86 - Moja pasja
Maluje na deskach, ozdabia filiżanki, wyszywa torby. Przybliżamy niezwykłą pasję Anny Cichosz
92 - Ekozdrowotnie
Czyścimy szafy, szafki i szuflady. Bez chemii!
94 - Otaczajmy się pięknem
Choinka i zwyczaje świąteczne
Chwila relaksu
96 - Krzyżówki i łamigłówki
Porady zdrowotne
10 - Ruszajmy się! Aktywność zimą
36 - Na odporność!
42 - Jak przygotować zdrowe sałatki?
46 - Ach, te pierniczki!
60 - Zespoły w chorobie refluksowej
64 - Naturalne metody na zgagę
65 - Potrzebne badania
66 - Dieta przy refluksie
68 - Zmiany na lepsze
Inspiracje naturą
90 - Naturalne kosmetyki na piękną cerę