Targ zdrowotny
8 - Ciekawostki
Aplikacje fitness i rehabilitacyjne
Aktywni na co dzień
14 - Sposób na aktywność
Zagraj w kręgle – zachęca Marzena Kociuba, fizjoterapeutka
Zagraj w kręgle
Aktywny sposób odpoczynku jest korzystny dla każdego, a szczególnie dla osób posiadających pracę siedzącą, wymuszającą pozostawanie w jednej i tej samej pozycji przez wiele godzin. Grając w kręgle można nie tylko aktywnie wypoczywać, ale również spalić zbędne kalorie, poprawić koordynację ruchową i świetnie się bawić.
Ostatnimi czasy kręgle stają się coraz bardziej popularne i dostępne. Praktycznie w każdym mieście można znaleźć placówki posiadające w ofercie tę grę. Kręgielnia to idealne miejsce na spotkania towarzyskie w gronie najbliższych, rodziny. Należy dodać, że jest też możliwość gry w pojedynkę. Zasady gry są bardzo proste i przystępne dla każdego uczestnika, niezależnie od wieku i możliwości fizycznych.
Korzyści z gry
Choć kręgle są zwykle postrzegane jako gra wymagająca mało ruchu, w rzeczywistości zapewniają one wspaniałe ćwiczenie aerobowe dla organizmu. Podczas chodzenia lub stania wzrasta tętno, co jest doskonałym sposobem na obniżenie ryzyka chorób serca. Gra w kręgle pozwala spalić od 300 do 400 kalorii w ciągu godziny, w zależności od naszej wagi i prędkości, z jaką gramy. Jest to więc doskonały sposób na poprawienie kondycji i spalenie zbędnych kalorii. Gra w kręgle ćwiczy także mięśnie rdzenia, które podtrzymują miednicę i kręgosłup, a także ręce i nogi. Dzieje się tak dlatego, że aktywność ta wymaga utrzymania równowagi podczas toczenia kuli po torze, a następnie przeniesienia tej energii na uderzenie. To aktywność, która w małym stopniu obciąża stawy i mięśnie, dlatego jest to sport dla osób w każdym wieku. Ponadto poprawia naszą koncentrację, równowagę i skupienie.
Atutem jest także forma gry, w której ruch przeplata się z odpoczynkiem. To sprawia, że kręgle nie nudzą się uczestnikom zbyt szybko, ani ich zbytnio nie męczą.
18 - Ćwiczymy dla zdrowia i urody
Dolegliwości bólowe kolana
22 - Dbam o zdrowie
Narcyz Sadłoń, lekarz, były osobisty lekarz Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, autor licznych artykułów i programów radiowych oraz telewizyjnych, opowiada, jak dba o swoje zdrowie
Żywienie jest ważne
26 - Koszyk pełen zdrowia
Marchew. Jakie składniki odżywcze zawiera to popularne warzywo i jak wykorzystać je w kuchni
30 - Rośliny zdrowotne
Przeciwzapalna lebiodka. Wypróbuj przeciwwirusową herbatkę z tej rośliny – zachęca Zbigniew T. Nowak
Przeciwzapalna lebiodka
Lebiodka pospolita to roślina znana pod nazwą oregano. Od dawna zioło to wykorzystuje się w leczeniu zapalenia oskrzeli, płuc, gardła, zatok, migdałków podniebiennych i nieżytu gardła.
Lebiodka pospolita to roślina wieloletnia, blisko spokrewniona z macierzanką i tymiankiem. Zazwyczaj wyrasta do 60-70 cm. Liście ma podługowate lub podługowato-jajowate, nieco zaostrzone. Kwiaty lebiodki są drobne i pachnące, zebrane w luźny lub bardziej zbity kwiatostan w postaci wiechy. Ich kolor może być jasnobądź ciemnoliliowofioletowy. Chętnie oblatują je pszczoły, ponieważ jest cenną rośliną miododajną. Cała roślina wydziela przyjemny, balsamiczny zapach, który jest też bardzo trwały. Początek kwitnienia lebiodki zazwyczaj przypada na II dekadę czerwca, a pełnia na II dekadę lipca. Oczywiście, wszystko zależy od pogody.
Lebiodkę pospolitą bez trudu można spotkać na słonecznych polanach leśnych, ugorach, miejscach opuszczonych, przydrożach, niewielkich wzgórzach, czasem na podleśnych łąkach. Można ją także z powodzeniem uprawiać w ogródku, na działce lub nawet na balkonie czy tarasie, bo potrafi pięknie zdobić. W ostatnim czasie udało się wyhodować odmiany typowo uprawne lebiodki, które kwitną niemal przez całe lato – nawet o ciekawych białych kwiatach. Roślina ta lubi podłoże przepuszczalne i zasobne w wapń (niekwaśne).
Ziele i przyprawa
W medycynie i w kuchni stosuje się ziele lebiodki, które najlepiej zbierać zaraz na początku kwitnienia roślin albo tuż przed nim, co przypada na koniec czerwca lub I dekadę lipca. Sekatorem lub ostrym nożem ścina się górne części roślin o długości 25-30 cm, następnie suszy rozłożone cienką warstwą na papierze lub tekturowych tackach w miejscach wystarczająco przewiewnych (nigdy na słońcu!). Jeśli chcemy wykorzystywać lebiodkę w kuchni, to lepiej jest suszyć tylko same liście oberwane z zebranych pędów. Dobrze wysuszony surowiec musimy zawsze przechowywać w szczelnych i suchych pojemnikach, bo wtedy na dłużej zachowuje swój piękny aromat i właściwości prozdrowotne.
Lebiodka jest bogata w cenne flawonoidy, kwasy fenolowe (z niezwykle przydatnym kwasem rozmarynowym), trójterpeny (np. kwasy ursolowy i oleanolowy), garbniki, gorycze, zawiera sporo karotenu, witaminę C oraz witaminy z grupy B (np. B1 i B2).
34 - Gotuj z siostrą Teresą
Przepisy m.in. na sernik z dynią
38 - Sklepowy detektyw
Soki warzywne i owocowe z koncentratu. Czy są zdrowe? – wyjaśnia prof. Ewa Solarska
Soki warzywne i owocowe z koncentratu
Jak powstaje koncentrat?
Niektóre produkty owocowe i warzywne występują w postaci koncentratów, czyli zagęszczonych soków po usunięciu z nich większości wody. Sok może składać się nawet w 90 proc. z wody. Kiedy jej znaczna część zostanie wyeliminowana, pozostaje gęsty i ciągnący się płyn – koncentrat.
Koncentraty soków przygotowuje się poprzez dokładne umycie i wyszorowanie owoców, a następnie rozdrobnienie i zmiksowanie ich na pulpę. Następnie odparowuje się wodę. W wyniku tego procesu smak może zostać rozcieńczony, dlatego dodawane są do takich produktów dodatki poprawiające smak. Koncentraty soków charakteryzują się mniejszą aktywnością wody i większą intensywnością barwy w porównaniu do naturalnych soków owocowych czy warzywnych.
Jakie dodatki?
Do uzyskania podobnej intensywności koloru soku potrzebne są mniejsze ilości koncentratów, ze względu na wysokie stężenie pigmentu. Niższa aktywność wody powoduje wyższą stabilność mikrobiologiczną i pigmentową. Dodaje się też inne składniki, takie jak cukry lub kwasy, w celu dalszego zwiększenia stabilności oraz ujednolicenia intensywności i odcienia koloru. Najczęściej soki owocowe zawierają też syrop glukozowo-fruktozowy, a warzywne – sól. Zdarza się, że w produktach tych stosowane są również sztuczne barwniki i aromaty. Niektóre poddawane są też dodatkowej obróbce, która ma na celu usunięcie szkodliwych drobnoustrojów. Większość koncentratów jest filtrowana, odparowywana oraz pasteryzowana. Wymienione procesy przetwórcze polegające na eliminacji wody, dodatku cukru i innych składników oraz czasami dodatkowej obróbce służą zwykle przedłużeniu przydatności do spożycia soku z powodu zahamowania rozwoju bakterii. Między innymi dzięki temu koncentraty są tańsze w pakowaniu, przechowywaniu oraz transporcie. Przechowywane są w temperaturze pokojowej lub mrożone. Najczęściej przeznaczone są do rozcieńczania wodą.
Mocno przetworzone
Podsumowując, koncentrat to produkt mocno przetworzony. Zarówno soki pochodzące z koncentratów, które są często dosładzane, jak i świeżo wyciskane zawierają dużo cukru, gdyż aby uzyskać szklankę soku, trzeba wykorzystać kilka owoców. Z tego względu spożycie soku owocowego wiąże się ze zwiększonym ryzykiem otyłości i cukrzycy typu 2. Zatem należy sięgać po nie w umiarkowanych ilościach, ponieważ są bogate w cukier.
44 - Portrety ziół i przypraw
Ziele angielskie, rozmaryn, pieprz czarny
50 - Hit zdrowotny
Jarzębina – skarb jesieni. Poznajmy jej niezwykłe właściwości
54 - Grunt to właściwy jadłospis
Dieta na odporność. Jadłospis na 7 dni
62 - Choroby a profilaktyka
Endoproteza stawu kolanowego i biodrowego. Wywiad z dr. Jackiem Markuszewskim, ortopedą
70 - Felieton
Niefarmakologiczne leczenie bólu przewlekłego. Artykuł dr Urszuli Krupy
72 - Jemy również oczami
Jak zaserwować jesienne sałatki
Inspiracje dla ciała i ducha
74 - Moja historia
Dzięki diecie warzywno--owocowej ma zdrowie, siły i energię do wypełniania codziennych obowiązków. Poznajmy historię o. Ryszarda Bożka
78 - Zdrowie duchowe
Smartfonowi rodzice. Artykuł Małgorzaty Więczkowskiej
82 - Podróżujemy ku zdrowiu
Jedziemy do Przemyśla
86 - Moja pasja
Z pieśniami ludowymi przez życie. Przybliżamy niezwykłą pasję Eweliny Szymanowskiej
92 - Ekozdrowotnie
Czyścimy i dezynfekujemy. Bez chemii!
94 - Otaczajmy się pięknem
Gorczyca – roślina biblijna
Chwila relaksu
96 - Krzyżówki i łamigłówki
Porady zdrowotne
10 - Trawienne triki
36 - Domowy ocet owocowy
42 - Miód – wybierz dla siebie
46 - Nie dać się jesiennej chandrze
60 - Zwyrodnienie stawów biodrowych i kolanowych
65 - Jak przygotować się do operacji wszczepienia endoprotezy?
66 - Sposób na bolące stawy
68 - Pyszne herbaty ziołowe
Inspiracje naturą
90 - Naturalne kosmetyki dla urody