co w numerze

Spis treści numeru:

Targ zdrowotny

8 - Ciekawostki

Aplikacje zdrowotne

Aktywni na co dzień

14 - Sposób na aktywność
Marszobiegi zimą poleca Marzena Kociuba, fizjoterapeutka

Marszobiegi zimą

To połączenie marszu i biegu. Ta dynamiczna forma aktywności nie tylko umożliwia spalanie kalorii i poprawę wydolności, ale także wpływa pozytywnie na serce, układ oddechowy oraz ogólną kondycję fizyczną.

Marszobiegi to zdecydowanie lżejsza postać biegu, przeważnie polecana dla początkujących. To nic innego jak bieganie przeplatane z marszem lub na odwrót, marsz przeplatany z biegiem. Jakby tego nie nazwać, chodzi o to, by się nadmiernie nie przeforsować podczas biegania. Podczas takiego rodzaju biegu, gdy pojawia się zmęczenie, formą odpoczynku jest przejście do energicznego marszu. Dzięki takiej zależności trening nie jest przerywany, a mięśnie nadal pracują. Po ustąpieniu zmęczenia można z powrotem wrócić do biegania. Marszobiegi, w porównaniu do biegania, są o wiele łatwiejsze i bezpieczniejsze. Z tego względu polecane są osobom, które chcą przejść z biernego do aktywnego stylu życia lub po prostu są początkującym biegaczami. Zbyt wczesne przejście do ciągłego biegu może przynieść więcej szkód niż pożytku. Chodzenie to aktywność niskokontuzyjna, nie obciąża ani stawów, ani mięśni, ani układu oddechowego i serca. Dzięki temu organizm ma czas na stopniową adaptację do wysiłku. Decydując się na taką formę ruchu, można w prosty sposób stać się osobą aktywną.

Przede wszystkim nie trzeba się specjalnie do nich przygotowywać ani uczyć skomplikowanych ćwiczeń, gdyż jest to najbardziej naturalna forma ruchu, pobudzająca równomiernie całe ciało do ruchu. Kolejnym aspektem wyróżniającym marszobiegi spośród innych form ruchu jest to, że są bardzo bezpieczne, nie obciążają stawów oraz układu krążeniowo-oddechowego. Z uwagi na to taki trening jest szczególnie polecany osobom otyłym i przebywających na redukcji, gdzie intensywne i wyczerpujące aktywności nie mogą być wykonywane ze względu na zbyt dużą masę ciała oraz przeciwwskazania medyczne. Marszobieg jest zaliczany do ćwiczeń cardio, czyli takich, które spalają tkankę tłuszczową. Zmienna intensywność wysiłku powoduje, że kalorie są spalane także po zakończeniu treningu. W ciągu godziny można spalić nawet 500 kalorii. Trenując marszobiegi zimą, poprawia się pracę serca, płuc oraz układu krążeniowego oraz dotlenia i hartuje organizm. Przyzwyczaja się on do niskich temperatur, przez co stajemy się odporni na różnego rodzaju choroby i przeziębienia.

18 - Ćwiczymy dla zdrowia i urody

Terapia TECAR. Na czym polega i w jakich dolegliwościach jest skuteczna

22 - Dbam o zdrowie

Dr Jarosław Szarek, historyk, były prezes IPN, opowiada o edukacji patriotycznej, a także o rodzinnych kształcących podróżach

Żywienie jest ważne

26 - Koszyk pełen zdrowia

Limonka – skarb z tropików. Słynie z wielu odżywczych składników. Zobacz, jak zastosować ją w kuchni

30 - Rośliny zdrowotne
Głóg na ratunek sercu. Wypróbuj przepis z tej rośliny na specyfik przeciwzawałowy – zachęca Zbigniew T. Nowak

Głóg na ratunek sercu

W leczeniu używa się zazwyczaj kwiatostanów i owoców głogu. Jest to nieoceniony lek dla osób, które mają problemy z sercem, a także z ciśnieniem.

Wprawdzie w Polsce rośnie sześć gatunków głogu, ale w medycynie wykorzystywane są dwa: jednoszyjkowy Crataegus monogyna i dwuszyjkowy Crataegus oxyacantha. Chcąc je odróżnić, najlepiej przyjrzeć się im w czasie kwitnienia, co przypada zwykle na pierwszą dekadę maja. Kwiat głogu jednoszyjkowego ma słupek z jedną szyjką, natomiast dwuszyjkowego – dwie lub trzy. Ich kolor jest biały lub kremowobiały. Łatwo je też rozpoznać po owocach: głóg jednoszyjkowy tworzy wewnątrz jedną pestkę, a dwuszyjkowy – dwie albo trzy. W ostatnich latach, gdy w maju szybko robi się ciepło, oba głogi zakwitają prawie w tym samym czasie. Zarówno głóg jedno-, jak i dwuszyjkowy są rozłożystymi, silnymi krzewami lub – częściej – drzewami. Ich gałązki pokrywają dość gęsto ciernie.

W leczeniu używa się kwiatostanów i owoców głogu. Najważniejszymi związkami leczniczymi zawartymi w kwiatostanach głogu są procyjanidyny oligomeryczne oraz flawonoidy. Poza tym znajdujemy w nich olejek lotny, trójterpeny, garbniki, eskulinę, fenolokwasy, związki azotowe z grupy amin oraz biopierwiastki, np. potas, wapń, krzem, mangan i inne. W aptekach i sklepach zielarskich można kupić owoce, kwiatostany głogu oraz wyciąg z nich.

Nad możliwością wykorzystania leków opartych na wyciągu z kwiatostanów i owoców głogu przeprowadzono w klinikach setki wnikliwych badań naukowych. Okazuje się, że cenne związki zawarte w surowcach tego drzewa – procyjanidyny oligomeryczne i flawonoidy – wykazują niezwykle dobroczynny wpływ na mięsień sercowy. To za ich sprawą serce ekonomiczniej pracuje, staje się zdecydowanie lepiej ukrwione, otrzymuje wraz z krwią zdecydowanie większą porcję koniecznego tlenu i energii. Posiadają one zdolność rozszerzania i udrażniania naczyń wieńcowych, a więc tych, które są odpowiedzialne za ukrwienie serca. Głóg sprawia, że staje się ono mocniejsze, szybciej regeneruje się po wzmożonym wysiłku, dobrze wypoczywa i nie jest tak przeciążone.

34 - Gotuj z siostrą Teresą

Najlepsze przepisy, m.in. na roladę

38 - Sklepowy detektyw

Wołowina – jaką i kiedy jeść – wyjaśnia prof. Ewa Solarska

44 - Naturalne suplementy

Czym zastąpić leki i sztuczne suplementy diety, aby cieszyć się zdrowymi zatokami

50 - Hit zdrowotny

Leczniczy jarmuż. Właściwości i przepisy

54 - Grunt to właściwy jadłospis

Dieta śródziemnomorska. Jadłospis na 7 dni

62 - Choroby a profilaktyka

Menopauza i andropauza. Wywiad z prof. Bogdanem Chazanem

70 - Felieton

Udar dotyka coraz młodszych. Artykuł prof. Ewy Solarskiej

72 - Jemy również oczami

Jak zaserwować gorzką czekoladę

Inspiracje dla ciała i ducha

74 - Moja historia

Dzięki diecie jest zdrowa i pełna sił. Poznajmy historię Janiny Kani

78 - Zdrowie duchowe
Wirus izolacji. Artykuł dr Małgorzaty Więczkowskiej

Wirus izolacji

Uzależnienie od internetu może przybierać postać drastycznej ucieczki w świat iluzji.

Nadmierny kontakt z mediami cyfrowymi prowadzi często do uzależnień, o których coraz częściej się mówi. Naukowcy wskazują na uzależnienie od telewizji, gier komputerowych, internetu, a nawet od smartfona – fonoholizmu. Uzależnienie od internetu może przybierać również formę drastycznej ucieczki w świat iluzji, którego następstwem jest coraz większe odizolowanie się młodego człowieka od innych osób. Kontakt bezpośredni zastępowany jest kontaktem za pośrednictwem technologii wykorzystujących internet. W ten sposób może dojść do odcięcia młodego użytkownika mediów od innych osób i zamknięcia się w informacyjnej bańce wirtualnego środowiska.

Zjawisko to ma już swoje określenie „hikikomori”. Termin ten tłumaczony jest jako „odosobniony” czy też „ukrywający się”. W języku angielskim definiuje się jako syndrom skrajnego wycofania społecznego (acute social withdrawal syndrome). Hikikomori to współczesna choroba cywilizacyjna odkryta w Japonii, która oznacza odizolowanie się od świata zewnętrznego i zamknięcie się w bezpiecznych czterech ścianach swojego domu. Zjawisko to dotyczy głównie młodych osób (częściej są to nastoletni chłopcy i mężczyźni w wieku 15-30 lat), które wycofują się z realnych kontaktów społecznych oraz izolują się w swoich pokojach z dostępem do internetu (mają zaciemnione szczelnie okna i drzwi), przez długi czas nie uczestnicząc w życiu rodzinnym, szkolnym ani zawodowym.

Dotknięci hikikomori spędzają większość czasu, korzystając z komputera, konsoli do gier, oglądając filmy, czytając książki lub wykonując inne czynności, które pozwalają im na unikanie kontaktu z innymi ludźmi. Problem ten jest złożonym zjawiskiem, które może mieć różne przyczyny. Niektóre z czynników to: presja społeczna, trudności w relacjach interpersonalnych, wysokie oczekiwania wobec siebie, trudności szkolne, problemy zdrowotne psychiczne (takie jak depresja, lęk czy nerwica społeczna) oraz czynniki kulturowe.

82 - Podróżujemy ku zdrowiu

Zimowy wyjazd na Kaszuby

86 - Moja pasja

Sękacze wypieka z pasją. Przybliżamy niecodzienne hobby Katarzyny Stankiewicz

92 - Ekozdrowotnie

Czyścimy wersalki i kanapy. Bez chemii!

94 - Otaczajmy się pięknem

Wierzba – co o niej wiemy?

Chwila relaksu

96 - Krzyżówki i łamigłówki

Porady zdrowotne

10 - Czym zastąpić słodkie napoje?
36 - Ogóreczki prosto z beczki
42 - Płatki fit i light
46 - Wybieramy majonez
60 - Uwaga na te objawy!
65 - Polecane badania
66 - Zioła na klimakterium
67 - Pozbądź się uderzeń gorąca
68 - Osiem sposobów na odporność

Inspiracje naturą

90 - Naturalne kosmetyki z olejkiem z nagietka, z drzewa herbacianego, pomarańczowym

Obejrzyj wybrane strony

wideo