co w numerze

Spis treści numeru:

Targ zdrowotny

8 - Ciekawostki

Aplikacje pomocne w gotowaniu oraz praktyczne sprzęty do kuchni

Aktywni na co dzień

14 - Sposób na aktywność
Cztery rodzaje treningu biegowego opisuje Marzena Kociuba, fizjoterapeutka

Trening biegowy

Każda forma treningu biegowego niesie ze sobą inne korzyści dla zdrowia. Smukła sylwetka, prędkość, siła, wytrzymałość, kondycja to kilka z wielu zalet urozmaiconego treningu. Poznajmy najpopularniejsze treningi biegowe, a potem wypróbujmy je wszystkie.

Bieganie jest bardzo popularne i lubiane wśród naszego społeczeństwa. Fakt ten nie powinien nikogo dziwić, gdyż taka forma ruchu przynosi niezwykle wiele korzyści dla zdrowia, formy oraz ogólnego wyglądu całego ciała. Biegać mogą naprawdę wszyscy, wystarczy tylko wybrać odpowiedni do swoich możliwości oraz celów, jakie chcemy osiągnąć, rodzaj biegu. Oczywiście zanim zaczniemy biegać, warto skonsultować się ze swoim lekarzem prowadzącym, który potwierdzi brak przeciwwskazań do wykonywania takiego rodzaju aktywności.

Trening biegowy można przeprowadzać na różne sposoby, dzięki czemu będzie bardziej atrakcyjny. Oprócz tego może się różnić w zależności od wybranego miejsca. Bieganie daje bardzo dużą swobodę wyboru trasy, co jest dodatkowym atutem tej dyscypliny. Biegać można praktycznie wszędzie. Mogą to być zróżnicowane, malownicze tereny, a także, w zależności od upodobań, górzyste, płaskie, asfaltowe, leśne lub polne ścieżki. Dzięki takiej aktywności można nie tylko spalić zbędne kilogramy, ale również dotlenić organizm, wzmocnić i poprawić swoją kondycję.

18 - Ćwiczymy dla zdrowia i urody

Zapobieganie upadkom. Trzy ćwiczenia dla seniorów usprawniające koordynację

22 - Dbam o zdrowie

Rozmowa z Bogdanem Trojankiem, romskim piosenkarzem, założycielem zespołu Terne Roma, który opowiada o rodzinie, muzyce i cygańskich strojach

Żywienie jest ważne

25 - Niedrogi obiad dla całej rodziny

Da się zrobić!

26 - Koszyk pełen zdrowia

Wiosenna botwinka. Wartości odżywcze i propozycje wykorzystania

30 - Rośliny zdrowotne
Czarnuszka na problemy z alergią. Wypróbuj przepis na surówkę dla alergika z dodatkiem czarnuszki – zachęca Zbigniew T. Nowak

Czarnuszka na problemy z alergią

Jeszcze do niedawna leczenie alergii opierało się tylko na stosowaniu syntetyków, które – jak wiadomo – mają działanie uboczne (np. powodują senność). Dziś do takich kuracji można dodatkowo wprowadzić wybrane rośliny lecznicze, np. czarnuszkę.

Mnie udało się dotrzeć do rzadko publikowanych, wiarygodnych raportów medycznych na ten temat, co zawarłem w książce „Ziołowe sposoby na alergię” (do nabycia w księgarniach „Naszego Dziennika”). Jedną ze sprawdzonych roślin przydatnych w alergii jest nieco zapomniana czarnuszka siewna. Dobrze pamiętam, jak w latach mojej wczesnej młodości czarnuszka rosła niemal we wszystkich ogródkach jako wdzięczna i niewybredna roślina ozdobna. Często nawet rozsiewała się sama wśród innych kwiatów. Potem przyszedł taki czas, że niemal zupełnie o niej zapomniano, bo wyparły ją inne – bardziej modne rośliny ozdobne. Za czasów naszych prababek nasionami czarnuszki posypywano pieczony w domu chleb, aby lepiej smakował.

34 - Gotuj z siostrą Teresą

Przepisy s. Teresy Pachnik na pyszne dania

38 - Sklepowy detektyw
Orzeźwiające cytrusy. Czym się kierować przy ich kupnie? – wyjaśnia prof. Ewa Solarska

Orzeźwiające cytrusy

Cytrusy jemy przez cały rok. Wykorzystujemy do różnych potraw i koktajli. Co takiego w sobie zawierają oraz na co zwrócić uwagę przy ich kupnie i konsumpcji?

 Słodkie, jaskrawo wybarwione owoce cytrusowe wprowadzają promienie słońca w zimowe dni, a w letnie – orzeźwiają. Ale owoce cytrusowe są nie tylko aromatyczne i ładne, ale również dobre dla nas. Najczęściej do Polski sprowadzane są cytryny, limonki, pomarańcze, mandarynki i grejpfruty. Owoce cytrusowe możemy jeść cały rok. Najlepsze są jednak zimą. Dlatego że w ciągu miesięcy zimowych w niektórych krajach południowej Europy cytrusy dojrzewają naturalnie i są też stamtąd sprowadzane. W zimie w sklepach można znaleźć hiszpańskie pomarańcze i mandarynki czy tureckie grejpfruty i cytryny. Czas ich transportowania jest dosyć krótki. Natomiast wiosną i latem owoce cytrusowe są dostarczane do Europy drogą wodną z krajów Ameryki Południowej i ich podróż trwa od 2 do 5 dni. Dlatego też muszą one wcześniej być odpowiednio zakonserwowane przed gniciem, do czego służą odpowiednie środki chemiczne. Nie oznacza to, że mamy ich nie jeść. Po prostu nie możemy przesadzać z ich spożywaniem.

50 - Hit zdrowotny

Cenny orkisz. Poznaj to prastare zboże

54 - Grunt to właściwy jadłospis

Dieta na oczy

62 - Profilaktyka chorób

Choroby oczu. Zaćma i jaskra. Rozmowa z prof. Robertem Rejdakiem

65 - Dieta w praktyce

Post wspomaga nasz wzrok

66 - COVID-19. Informator

Odporni na COVID-19. Artykuł dr Małgorzaty Prusak

70 - Jemy również oczami

Serwujemy wiosenne sałatki

72 - To, czego nam lekarz nie wyjaśnił

Co to jest afazja?

74 - Felieton

Uwolnić się od bólu. Artykuł dr Urszuli Krupy

Inspiracje dla ciała i ducha

76 - Moja historia

Dieta warzywno-owocowa pomogła jej zawalczyć o swoje zdrowie. Poznajmy historię Małgorzaty Stosio z Siedlec

84 - Podróżujemy ku zdrowiu

Cudowne Góry Izerskie – co warto zwiedzić?

85 - Zdrowie duchowe

Smartfonowa depresja. Artykuł Małgorzaty Więczkowskiej

88 - Moja pasja

Poznajmy Teresę Pryzmont i jej tkacką pasję

94 - Ekozdrowotnie

Skórka z cytryny do czyszczenia domu

102 - Otaczajmy się pięknem

Pachnące jaśminowce i bzy

Chwila relaksu

104 - Krzyżówki i łamigłówki

Porady zdrowotne

42 - Wybieramy ser
44 - Co zamiast cukru?
96 - Próchnica i paradontoza
98 - Lokalne ekoprodukty
100 - Nowoczesne leczenie raka

Inspiracje naturą

92 - Uroda z kawy

Obejrzyj wybrane strony

wideo