co w numerze

Spis treści numeru:

Targ zdrowotny

8 - Ciekawostki

Aplikacje podróżnicze

Aktywni na co dzień

14 - Sposób na aktywność
Trening w plenerze – poleca Marzena Kociuba, fizjoterapeutka

Trening w plenerze

Wysiłek fizyczny na powietrzu w naturalny sposób poprawia kondycję, koordynację oraz równowagę. Ponadto działa doskonale na serce i wspomaga utrzymanie szczupłej sylwetki. 

Gdy przychodzą ciepłe dni, każdy z nas chciałby spędzać jak najwięcej czasu na świeżym powietrzu. Dlaczego by nie połączyć tego z codzienną aktywnością. Ćwiczenia poza domem dają wiele możliwości i mogą się okazać bardzo ciekawą alternatywą i urozmaiceniem wyuczonych ćwiczeń. W zależności od upodobań i możliwości fizycznych można wykonywać różnego rodzaju aktywności fizyczne. Często są to rozmaite ćwiczenia z wykorzystaniem własnego ciężaru ciała, cardio oraz siłowe. Najlepszą i wystarczającą pomocą do ćwiczeń jest to, co spotkamy po drodze. Zaliczyć do tego można wszelkiego rodzaju ławki, schody, drzewa, siłownie zewnętrzne, a także zróżnicowane ukształtowanie terenu. 

Dzięki temu ciało wprawiane jest w całkowicie odmienny, specyficzny ruch, czego w żaden sposób nie da się odtworzyć na siłowni czy też w warunkach domowych. W porównaniu ze stacjonarnym sprzętem i z prostą podłogą leśne ścieżki, parki, łąki czy lasy są o wiele trudniejszym podłożem do ćwiczeń. Wszelkie wzniesienia, spadki, przeszkody oraz nierówności sprawiają, że bieganie, jazda na rowerze, jogging na otwartej przestrzeni stają się o wiele korzystniejsze niż na bieżni czy rowerze stacjonarnym.

Kondycja i szczupła sylwetka

Wysiłek fizyczny na powietrzu w naturalny sposób poprawia odporność, wydolność, kondycję, koordynację i równowagę. Omijanie przeszkód i nierówności terenu wymaga nie lada koncentracji i skupienia, zmuszając ciało do przyjmowania pozycji, jakich nie wykonuje się przy standardowych ćwiczeniach w pomieszczeniu, przez co organizm staje się o wiele mniej podatny na wszelkiego rodzaju uszkodzenia, złamania i kontuzje. Tego rodzaju wysiłek wpływa również pozytywnie na jakość oddechu i natlenowania. Dotlenione mięśnie mogą wykonać znacznie intensywniejszą i dłuższą pracę.

18 - Ćwiczymy dla zdrowia i urody

Endoprotezy biodra i kolana

22 - Dbam o zdrowie

Dr Tadeusz Wasilewski, lekarz, założyciel pierwszej w Polsce kliniki leczenia niepłodności metodą naprotechnologii, o cudzie przemiany, żonie i wędkowaniu

Żywienie jest ważne

26 - Koszyk pełen zdrowia

Natka pietruszki – skarbnica zdrowia. Słynie z wielu składników odżywczych. Zobacz, jak wykorzystać ją w kuchni

30 - Rośliny zdrowotne
Macierzanka. Wypróbuj zioła na ból gardła i kaszel – zachęca Zbigniew T. Nowak

Macierzanka na gardło i kaszel 

Słynie głównie z dużej przydatności w leczeniu kaszlu, zapalenia gardła, oskrzeli, płuc i zatok. 

Macierzanka piaskowa (Thymus serpyllum) jest dobrze znaną rośliną wieloletnią, blisko spokrewnioną z innymi cennymi roślinami leczniczo-przyprawowymi: tymiankiem i lebiodką (oregano). Ma nawet bardzo podobny do nich zapach. Przeważnie osiąga wysokość 5-12 cm, a jej pędy są u dołu zdrewniałe i lekko płożą się po ziemi. Tworzy ciekawe minikobierce. Posiada jasnozielone i podługowate, a niekiedy prawie owalne liście. Kwiaty tej rośliny są jasnofioletowe. Pojawiają się w końcu czerwca, ale częściej w pierwszej dekadzie lipca. Kwitnienie trwa zwykle około 3 tygodni – wszystko zależy od temperatury i nasłonecznienia. Zarówno kwiaty, jak i liście wydzielają miły korzenno-balsamiczny aromat. Macierzanka należy do wartościowych roślin miododajnych. 

Gdzie najczęściej lubi rosnąć? Są to przede wszystkim piaszczyste ugory, słoneczne pagórki, skraje lasu, miedze czy polany leśne. Spotykamy ją bardzo często przy leśnych drogach i niekiedy na słonecznych porębach. Odmiany hodowlane lub dziko rosnące bywają uprawiane w ogródkach skalnych albo na słonecznych skarpach przydomowych. Zdarzają się odmiany hodowlane, które mogą mieć biały kolor kwiatów. Macierzanka dobrze znosi suszę, z kolei źle rośnie na glebach zwięzłych i zbyt wilgotnych.

34 - Gotuj z siostrą Teresą

Przepisy siostry Teresy Pachnik, m.in. na naleśniki z pokrzywą

38 - Sklepowy detektyw
W poszukiwaniu mikroelementów. W jakich produktach znajdziemy bor czy żelazo – wyjaśnia prof. Ewa Solarska

W poszukiwaniu mikroelementów 

Ponad wszelką wątpliwość dowiedziono, że główną przyczyną wielu chorób chronicznych, takich jak choroby serca, cukrzyca, rak, osteoporoza i inne, jest długotrwały niedobór mikroelementów i innych niezbędnych składników odżywczych. 

Przeprowadzone w USA i Wielkiej Brytanii analizy zawartości składników mineralnych i witamin w świeżych owocach i warzywach wskazują na znaczny ich spadek na przestrzeni ostatnich 70 lat. 

Organizm człowieka, aby przeżyć, musi posiadać skuteczny system obronny, a ten do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje m.in. mikroelementów. Substancje te są dostarczane z żywnością. Jednak nadmierne stosowanie nawozów syntetycznych powoduje degradację gleby i zubaża ją o wiele mikroelementów; taka gleba nie zapewnia roślinom cennych składników. Dlatego zawartości ważnych dla zdrowia człowieka mikroelementów i innych składników bioaktywnych są drastycznie niskie w żywności z rolnictwa intensywnego. Stąd bardzo istotna jest ich suplementacja. 

Szkodliwy wypełniacz suplementów 

Kupując preparaty z mikroelementami, powinno się zwracać uwagę na dodatkowe składniki, tzw. wypełniacze. Należy do nich dwutlenek tytanu (TiO2) dodawany do prawie wszystkich leków, witamin, suplementów diety, większości kosmetyków jako rzekomo neutralny. Nie ma ku temu żadnego racjonalnego uzasadnienia. Ten związek nie jest ani lekiem, ani wspomagaczem, jest dodawany tylko jako wypełniacz. Często jest zanieczyszczony i nie jest neutralny. O wiele taniej i bezpieczniej jest dodawać takie wypełniacze jak celuloza czy skrobia.

44 - Portrety ziół i przypraw

Mniszek lekarski, kwiaty głogu, miodunka

46 - Naturalne suplementy

Zadbaj o kręgosłup bez farmaceutyków!

50 - Hit zdrowotny

Orzechy nerkowca. Właściwości i przepisy

54 - Grunt to właściwy jadłospis

Dieta i jadłospis dobre na żołądek

62 - Choroby a profilaktyka

Zapalenie żołądka zwane nieżytem żołądka. Wywiad z dr. Jerzym Baraniakiem, gastrologiem

70 - Felieton
Zdrowe biodra. Artykuł dr Urszuli Krupy

Zdrowe biodra 

Szacuje się, że choroby bioder dotykają 25-30% osób w wieku 45-64 lata, 60% osób powyżej 60 r.ż. i 80% osób powyżej 80 r.ż. W Polsce z powodu choroby zwyrodnieniowej stawów cierpi 8-9 milionów osób.

 Przyczyną dolegliwości bólowych i dysfunkcji w obszarze stawów biodrowych i dolnego odcinka kręgosłupa może być długotrwała pozycja stojąca czy siedzenie w pozycji ze skrzyżowanymi nogami powodujące przeciążenia struktur zlokalizowanych wewnątrz stawów biodrowych. Spędzanie czasu w pozycjach siedzącej i leżącej czy też spanie z nieprawidłowo ułożonymi stawami biodrowymi i dolnym odcinkiem kręgosłupa mogą skutkować patologicznymi naciskami albo wywoływać przeciążenia posturalne i ból. Nieprawidłowa postawa utrzymywana przez długi czas nadmiernie rozciąga lub przeciąża struktury zlokalizowane w obrębie stawów biodrowych i dolnego odcinka kręgosłupa, co z kolei może być przyczyną bólu. Systematyczna aktywność o odpowiedniej intensywności stanowi silny biologiczny stymulator należący do głównych determinantów zdrowia fizycznego i psychicznego człowieka. Wczesna interwencja i dobrze ułożony program ćwiczeń fizycznych mogą pomóc w przywróceniu i utrzymaniu równowagi mięśniowej, zmniejszeniu poziomu bólu. 

Uszkodzenia biodra 

Najczęstszym obrażeniem stawów biodrowych i miednicy jest naciągnięcie mięśni zginaczy stawu biodrowego. Przyczyny to: słaba wytrzymałość siłowa, mała elastyczność, pominięcie rozgrzewki przed ćwiczeniami, uraz czy upadek. Nagłe ruchy, takie jak szybkie biegi, zmiana kierunku podczas biegu lub ruchu, mogą rozciągnąć, a nawet rozerwać zginacze stawu biodrowego. Przyczynami mogą być też urazy lub sumujące się mikrourazy, a także przeciążenia, np. wykonywanie intensywnych ćwiczeń niedostosowanych do poziomu sprawności fizycznej osoby ćwiczącej. Wśród przyczyn nieurazowych wymienia się długotrwałe utrzymywanie stawów w wymuszonej pozycji oraz schorzenia ogólnoustrojowe, takie jak: reumatoidalne zapalenie stawów, łuszczycowe zapalenie stawów, dna moczanowa, zakażenia bakteryjne, cukrzyca i inne, np. zwichnięcie stawu biodrowego (ang. dislocation). Z uwagi na budowę anatomiczną stawu biodrowego zwichnięciu towarzyszą mniej lub bardziej wyraźne uszkodzenia kości i powierzchni chrzęstnych tworzących staw; złamania panewki stawu biodrowego (ang. acetabular fractures) powstają wskutek bezpośredniego uderzenia głowy kości udowej w dno panewki i jej przemieszczenia się do jamy miednicy.

72 - Jemy również oczami

Wiosenne kanapki. Nasze propozycje

Inspiracje dla ciała i ducha

74 - Moja historia

Dzięki diecie warzywno--owocowej odmłodniała i przeszła metamorfozę. Poznajmy historię Steni Gubalskiej z Lublina

78 - Zdrowie duchowe

Silny charakter. Czy dobry przykład w wychowaniu wystarczy? Artykuł Dariusza Zalewskiego

82 - Podróżujemy ku zdrowiu

Ojcowski Park Narodowy. Dlaczego warto do niego pojechać?

86 - Moja pasja

Wiklinowa pasja. Przybliżamy hobby Justyny Maśko-Osiadacz

92 - Ekozdrowotnie

Czyścimy meble ogrodowe. Naturalnie! Bez chemii!

94 - Otaczajmy się pięknem

Tulipan – co o nim wiemy?

Chwila relaksu

96 - Krzyżówki i łamigłówki

Porady zdrowotne

10 - Makarony – różne rodzaje
36 - Majowe eliksiry zdrowia
42 - Wiosenne nowalijki
60 - Najczęstsze choroby żołądka
65 - Badania w chorobach układu pokarmowego
66 - Dlaczego boli mnie brzuch?
68 - Zioła na niestrawność

Inspiracje naturą

90 - Naturalne kosmetyki z mięty

Obejrzyj wybrane strony

wideo