Targ zdrowotny
8 - Ciekawostki
Aplikacje świadomego konsumenta
Aktywni na co dzień
14 - Sposób na aktywność
Aktywny wypoczynek poleca Marzena Kociuba, fizjoterapeutka
Sposób na aktywny wypoczynek
Brak czasu na odpoczynek może skutkować stałym przemęczeniem, spadkiem wydajności pracy i obniżeniem nastroju. Jednym z bardzo dobrych sposobów na regenerację i oderwanie od codziennych trosk jest aktywny wypoczynek. Szczególnie teraz, na wiosnę, jest wiele możliwości, aby częściej korzystać ze spacerów i jazdy rowerem.
Człowiekowi potrzebny jest zarówno bierny, jak i aktywny wypoczynek. Bierny odpoczynek to sen, ciepła kąpiel i wszelkie czynności związane z odpoczywaniem w pozycji siedzącej bądź leżącej. Natomiast aktywny to różnego rodzaju formy ruchu i aktywności sprawiające przyjemność i relaksujące. Po takim treningu możliwe jest odczuwanie delikatnego fizycznego zmęczenia, ale jednocześnie dochodzi do wielu pozytywnych przemian, kiedy organizm zostaje pobudzony, zregenerowany, a mięśnie są rozgrzane i pełne energii. Zatem odpoczynek może przybierać różne formy. Wybór przeważnie uzależniony jest od tego, jaki rodzaj pracy jest wykonywany.
W przypadku osób pracujących aktywnie, które większość dnia pozostają w ruchu, dużo chodzą, coś przenoszą lub dźwigają, najlepsze będą łagodne i spokojniejsze formy relaksu. Natomiast osobom przesiadującym całe dnie w jednej pozycji, przed ekranem komputera, zalecany jest właśnie aktywny wypoczynek.
Wydawałoby się, że aktywność fizyczna, sport oraz ćwiczenia oznaczają intensywny wysiłek. Jednak wcale nie musi tak być, ponieważ wszystko zależy od sposobu wykonywania danej czynności. Aktywny wypoczynek to delikatny i przyjemny ruch.
W dobie komputerów i pracy siedzącej aktywny wypoczynek powinien być stałym elementem każdego dnia. Bierne przebywanie w jednej pozycji mocno obciąża mięśnie, kręgosłup i całe ciało. Brak zachowania równowagi pomiędzy siedzeniem a aktywnością fizyczną może doprowadzić do rozwoju wielu poważnych chorób, takich jak otyłość, cukrzyca, zmiany strukturalne kręgosłupa, wady postawy, bóle głowy, a także wielu innych.
18 - Ćwiczymy dla zdrowia i urody
Rehabilitacja kręgosłupa szyjnego
22 - Dbam o zdrowie
Anna Rogowska, mistrzyni świata w skoku o tyczce, opowiada o rodzinie, pasjach i sporcie
Żywienie jest ważne
26 - Koszyk pełen zdrowia
Brukiew – zapomniane, a cenne warzywo. Słynie z wielu składników odżywczych. Zobacz, jak wykorzystać ją w kuchni
30 - Rośliny zdrowotne
Różeniec górski. Wypróbuj przepis na odwar z tej rośliny na kłopoty z zapamiętywaniem – zachęca Zbigniew T. Nowak
Różeniec górski na kłopoty z zapamiętywaniem
Współczesna medycyna coraz częściej sięga po leki z odwiecznej apteki przyrody. Jednym z nich jest różeniec górski, który w ostatnim czasie wprost zafascynował uczonych.
Różeniec górski Rhodiola rosea wywodzi się z dalekiej Syberii, Mongolii i Chin. Rośnie też dziko w Polsce, np. w Tatrzańskim i Karkonoskim Parku Krajobrazowym, ale objęty jest ochroną gatunkową. Coraz chętniej bywa uprawiany w ogródkach i na działkach – także jako ciekawa roślina ozdobna. Jak wygląda? Ma mięsiste, sinawozielone lub jasnozielone liście, pokryte woskiem. Kształt liści dolnych (pojawiających się najwcześniej) jest raczej jajowaty, a górnych – lancetowaty. Są one ostro zakończone, a po brzegu tuż przy końcach mają widoczne ostre ząbki. Kłącza tej rośliny są grube, często poskręcane i umieszczone tuż pod powierzchnią ziemi. To roślina dwupienna, tzn. na jednych okazach pojawiają się kwiaty żeńskie, a na drugich – męskie. Kwiaty ma w kolorze żółtym, zielonożółtym lub czerwonym. Są one zebrane w dość duże podbaldachy. Kwitnie zazwyczaj w czerwcu. W medycynie zastosowanie mają kłącza i korzenie różeńca górskiego. Zbiera się je, gdy rośliny mają 5-6 lat, następnie dokładnie płucze, tnie na mniejsze kawałki i szybko suszy w suszarniach. Idealn
34 - Gotuj z siostrą Teresą
Przepisy siostry Teresy Pachnik, m.in. na placuszki z pesto pistacjowym
38 - Sklepowy detektyw
Profilaktyka osteoporozy. Na czym polega – wyjaśnia prof. Ewa Solarska
Profilaktyka osteoporozy
Osteoporoza to obecnie zwiększający się problem społeczny, spowodowany starzeniem się populacji, choć choroba dotyka też młodych. Choroba nazywana jest potocznie cichym zabójcą kości, ponieważ przez wiele lat nie daje żadnych objawów.
Zazwyczaj wykrywana jest podczas badania RTG, przy pierwszym złamaniu kości, które pokazuje zwiększony ubytek masy kostnej. Niestety bagatelizuje się możliwość wcześniejszego wykrycia choroby poprzez wykonywanie profilaktycznych badań.
Osteoporoza długo przebiega bezobjawowo, dlatego często jest traktowana jak choroba, która nie odgrywa tak ważnej roli w zmianie jakości życia w porównaniu do chorób układu krążenia czy nowotworów. Znajduje się jednocześnie w czołówce chorób, które prowadzą do zgonów, ze względu na powikłania po złamaniach kości. Ponad 200 mln osób na całym świecie dotkniętych jest osteoporozą. W Polsce na osteoporozę choruje ok. 2,8 mln osób, przy czym połowa zachorowań dotyczy osób w wieku 75-84 lata. Prawie 90% złamań nasady bliższej kości udowej oraz trzonów kręgów u kobiet i 70% u mężczyzn wynika z osteoporozy.
W profilaktyce osteoporozy najważniejsze są zbilansowana dieta i odpowiedni styl życia. Regularna aktywność fizyczna jest niezbędna dla utrzymania kości w zdrowiu, ale też sprawności redukującej ryzyko upadku. Powinno się poświęcić na nią codziennie co najmniej 30-60 minut. Eksperci zalecają seniorom, u których istnieje ryzyko wystąpienia osteoporozy, trzy elementy: 1) ćwiczenia wytrzymałościowe – marsz, marszobieg, jazda na rowerze, nordic walking z intensywnością odpowiednią do stanu zdrowia i sprawności ogólnej ćwiczących; 2) ćwiczenia siłowe – angażujące najważniejsze grupy mięśniowe, tj. brzucha, pleców, nóg i ramion; 3) ćwiczenia rozciągające, równoważne i koordynacyjne.
W przypadku diety ważne jest dostarczenie organizmowi witamin, minerałów i innych suplementów. Witamina D jest niezbędna do właściwego wchłaniania wapnia oraz przyczynia się do jego wiązania w układzie kostnym. Odpowiedni poziom witaminy D w ustroju wpływa na utrzymanie odpowiedniej masy mięśniowej, zmniejsza powstawanie stanów zapalnych w obrębie tkanki kostnej i mięśniowej.
44 - Naturalne suplementy
Czym zastąpić leki i sztuczne suplementy diety, aby pozbyć się bólu głowy
46 - Portrety ziół i przypraw
Bratek trójbarwny, gwiazdnica pospolita, stokrotka
50 - Hit zdrowotny
Sok z brzozy. Właściwości i przepis
54 - Grunt to właściwy jadłospis
Dieta w chorobie Hashimoto. Jadłospis na 7 dni
60 - Choroby a profilaktyka
Choroba Hashimoto. Rozmowa z dr Agnieszką Zwolak, endokrynologiem
70 - Felieton
Schorzenia na tle autoagresji. Artykuł prof. Ewy Solarskiej
72 - Jemy również oczami
Jak ładnie podać koreczki. Nasze propozycje
Inspiracje dla ciała i ducha
74 - Moja historia
Dzięki diecie wyleczyła kręgosłup i wątrobę. Poznajmy historię Alicji Pytlak
78 - Zdrowie duchowe
Nowe technologie w nauczaniu szkolnym. Artykuł Dariusza Zalewskiego
82 - Podróżujemy ku zdrowiu
Toruń i okolice
86 - Moja pasja
Malarstwo i rzeźba. Przybliżamy niecodzienne hobby Piotra Bogdaszewskiego
92 - Ekozdrowotnie
Wiosenne sprzątanie. Bez chemii!
94 - Otaczajmy się pięknem
Roślina zwana granatem – co o niej wiemy?
Chwila relaksu
96 - Krzyżówki i łamigłówki