co w numerze

Spis treści numeru:

Targ zdrowotny

8 - Targ zdrowotny

Aplikacje i pomocne sprzęty

Aktywni na co dzień

14 - Sposób na aktywność
Rozgrzewka – dlaczego jest tak potrzebna? – odpowiada Marzena Kociuba, fizjoterapeutka

Ważna rozgrzewka

Rozgrzewka stanowi podstawę każdego treningu i jest jednym z najważniejszych jego elementów. Bez niej nie powinno rozpoczynać się żadnych ćwiczeń, gdyż może to zakończyć się nieprzyjemnymi dolegliwościami, a co gorsza – kontuzjami.

Niestety, bardzo często rozgrzewka bywa lekceważona i pomijana. A przecież ciało przed każdą aktywnością fizyczną powinno być do tego odpowiednio przygotowane. Dzięki temu ćwiczenia staną się bezpieczniejsze, łatwiejsze w wykonaniu i bardziej efektywne.

Rozgrzewka stanowi najważniejszy element każdego treningu. Jeżeli ktoś myśli, że pomijając ją, zaoszczędzi czas na właściwe ćwiczenia, które chciał przeprowadzić, jest w ogromnym błędzie.

Co to jest rozgrzewka? Są to proste ćwiczenia, o wzrastającej intensywności. Zawsze wykonywane przed zaplanowanym treningiem w celu rozgrzania, pobudzenia i przygotowania organizmu do wysiłku. Nierozgrzane mięśnie mogą ulec urazom, kontuzji czy powodować problemy z wykonaniem ćwiczenia.

Rozgrzewka jest bardzo łatwym elementem treningu, nie wymaga większego przygotowania i nie powinna nikomu sprawiać trudności. Jednak aby była wykonana prawidłowo i spełniła swoją rolę, musi być zrobiona dokładnie, wszelkie ruchy powinny być prowadzone w maksymalnych zakresach ruchomości oraz z odpowiednią intensywnością. Dodatkowo należy prowadzić ją tak, aby angażowane były wszystkie partie ciała. Dzięki temu dochodzi do uelastycznienia stawów i zwiększenia ich mobilności, a to sprawi, że ćwiczenia będą lepiej i bardziej efektywnie przeprowadzone.

18 - Ćwiczymy dla zdrowia i urody

Sprawny układ oddechowy. Krok po kroku – jak wykonać ćwiczenia i wrócić do pełnej sprawności

22 - Dbam o zdrowie

Tomasz Adamek, bokser, o swojej karierze, kondycji i o tym, co w życiu jest ważne

Żywienie jest ważne

26 - Koszyk pełen zdrowia

Kabaczek i cukinia. Poznaj ich rodzaje

30 - Rośliny zdrowotne
Chabrowe lekarstwo na oczy. Zbigniew T. Nowak podaje receptury na groźne infekcje

Chaber na oczy

Kwiaty bławatka na oczy stanowią dobrodziejstwo dla ludzi często korzystających z komputera, gdyż łagodzą podrażnienia, objawy tzw. suchego oka i usuwają ich zmęczenie, przekrwienie. Jest to też doskonały lek na stan zapalny spojówek (nie tylko o podłożu alergicznym) oraz wzmożoną wrażliwość oczu na promienie słoneczne.

Chaber bławatek Centaurea cyanus to roślina jednoroczna o wysokości od 40 do 90 cm. Potocznie bywa też nazywany modrakiem, macoszką lub jesieńcem. Jest powszechnie uznawany przez rolników za uporczywy chwast, bowiem często rozsiewa się masowo wśród różnych upraw, a najczęściej w zbożach ozimych. Podobno nasiona tej rośliny mogą przetrwać w ziemi nawet 5–10 lat i nie tracą zdolności kiełkowania. Dziś zazwyczaj się go tępi wśród zbóż. Znawcy uprawy ekologicznej jednak twierdzą, że kiedy chaber bławatek rośnie razem ze zbożem, jego plony mogą być wyższe.

34 - Gotuj z siostrą Teresą

Przepisy na letnie dania s. Teresy Pachnik

38 - Sklepowy detektyw
Gotowe ketchupy i sosy – co zawierają? – informuje Bożena Kropka

Sosy i ketchupy

W Polsce ketchup czy gotowe sosy, np. czosnkowe, barbecue, to jeden z najpopularniejszych dodatków do przysmaków z grilla, kanapek czy dań obiadowych. Co tak naprawdę w nich znajdziemy?

To, co jemy, wpływa na nasze zdrowie zarówno fizyczne, jak i psychiczne. Wydaje się to oczywiste. Oprócz pozytywnych aspektów odżywiania się, jak m.in. dostarczanie niezbędnych do życia makro- i mikroskładników o odpowiednich walorach smakowych, właściwej ilości energii, jesteśmy narażeni na szkodliwe substancje, które niszczą nasz organizm, co w wielu przypadkach jest udowodnione naukowo. Im więcej wiemy na temat niekorzystnych składników pożywienia, tym odżywianie jest bardziej racjonalne i zmniejsza się ryzyko popełnienia błędów dietetycznych.

50 - Hit zdrowotny

Siemię lniane. Jedz i zdrowiej

54 - Grunt to właściwy jadłospis

Jadłospis dla osób ze schorzeniami tarczycy

60 - Jemy również oczami

Jak ładnie podać dania ze strączków

64 - Choroby a profilaktyka

Wyzwania w okulistyce. Rozmowa z prof. Robertem Rejdakiem

70 - Przywrócić dietą wzrok
Rozmowa z dr Ewą Dąbrowską, autorką diety warzywno-owocowej

Dieta przywracająca wzrok

Z dr med. Ewą Dąbrowską, autorką diety warzywno-owocowej, wieloletnim pracownikiem Akademii Medycznej w Gdańsku, inicjatorką Instytutu Promocji Zdrowia rozmawia Anna Zalech.

Coraz młodsze osoby mają problemy ze wzrokiem. Jaka jest recepta Pani Doktor na to, aby to zmienić?

– Rzeczywiście, problemy ze wzrokiem mogą pojawiać się już u osób w młodym wieku. Może to mieć związek ze stresem wzrokowym, który jest wywołany narażeniem na częsty kontakt z komputerami, świetlówkami i światłem LED, a więc urządzeniami, które emitują więcej fal w pobliżu niebieskiego fragmentu widma światła. Ciągła ekspozycja na takie długości światła może powoli uszkadzać siatkówkę i prowadzić z czasem nawet do zwyrodnienia plamki żółtej oczu. Również ten rodzaj światła może zaburzać wytwarzanie melatoniny – hormonu odpowiedzialnego za spokojny sen. Warto ograniczać kontakt z tego rodzaju światłem i w miarę możliwości stosować okulary z filtrem. Ale też warto wiedzieć, że doskonały filtr niebieskiego światła o długości ok. 400 nm, który chroni wzrok, znajduje w naszym oku.

74 - Felieton

Styl życia a COVID-19 – artykuł dr Joanny Barczyńskiej

80 - Zdrowie duchowe

W niewoli szklanego ekranu. Czy telewizja szkodzi? – artykuł Małgorzaty Więczkowskiej

84 - Podróżujemy ku zdrowiu

Odwiedzamy Kraków i niektóre miejscowości uzdrowiskowe Małopolski

88 - Moja pasja

Ogród to jest to! Poznajmy hobby Grażyny Wawiorowskiej

94 - Ekozdrowotnie

Czysta pościel i obrusy bez chemii

102 - Otaczajmy się pięknem

Letni balkon

Chwila relaksu

104 - Krzyżówki i łamigłówki

Porady zdrowotne

25 - Dania bezmięsne
37 - Badania w schorzeniach oczu
42 - Chłodzące cytrusy
44 - Zioła do potraw
68 - Szansa dla pacjentów z chorymi jelitami
96 - Zdrowsze gotowanie
98 - Pyszny chłodnik
100 - omocne drabinki rehabilitacyjne

Inspiracje naturą

92 - Zadbane stopy. Podajemy przepisy na naturalne kosmetyki do stóp

Obejrzyj wybrane strony

wideo