co w numerze

Spis treści numeru:

Targ zdrowotny

8 - Ciekawostki

Aplikacje przyrodnicze w terenie

Aktywni na co dzień

14 - Sposób na aktywność

Oderwij się od pracy i… poćwicz – radzi Marzena Kociuba, fizjoterapeutka

18 - Ćwiczymy dla zdrowia i urody
Sen a szczupła sylwetka

Sen a szczupła sylwetka 

Odpowiednia ilość ciągłego snu, bez wybudzania, ma bardzo pozytywny wpływ nie tylko na nasze ogólne zdrowie fizyczne i psychiczne, ale i na stopień codziennej energii oraz kondycję, zachowanie metabolizmu na wysokim poziomie oraz łatwiejsze utrzymanie prawidłowej masy ciała. 

Odpowiednia ilość snu jest niezwykle ważna dla zachowania zdrowia i dobrego samopoczucia. W trakcie snu w ludzkim ciele zachodzi szereg korzystnych przemian, których celem jest regeneracja energii fizycznej, psychicznej, a także odbudowa uszkodzonych komórek. 

Przespana noc 

Dotychczas przeprowadzone badania dowodzą, że dobrze przespana noc poprawia przemianę materii oraz wspiera redukowanie masy ciała, a to z kolei wspomaga odchudzanie oraz zachowanie szczupłej sylwetki. Zaburzenie prawidłowego wzorca snu, szczególnie gdy trwa bardzo długo i pojawia się systematycznie, jest bardzo niekorzystne dla funkcjonowania całego organizmu. W takiej sytuacji może dojść do zaburzenia pracy wielu narządów i układów, ogólnego osłabienia, braku energii, a także spowolnienia metabolizmu, a nawet zaburzenia pracy ośrodka sytości i głodu, co prowadzi do trudności w utrzymywaniu zdrowej diety, chęci na słodkie oraz niezdrowe, wysoko przetworzone, kaloryczne produkty. Każdy z nas chciałby cieszyć się szczupłą, zgrabną i wysportowaną sylwetką. Niestety w niektórych przypadkach, mimo intensywnych starań, aktywności fizycznej oraz zbilansowanej diety wymarzony efekt jest bardzo odległy. Proces odchudzania bywa niezwykle skomplikowany. W zależności od indywidualnych predyspozycji może być bardzo zróżnicowany. Zależy od różnych czynników, takich jak genetyka, choroby, styl życia, a także ilość snu. 

Spać i chudnąć 

Sen ma ogromne znaczenie przy redukcji masy ciała. Zbyt mała ilość snu, przerywany sen należą do czynników przyczyniających się do rozwoju nadwagi i otyłości.

22 - Dbam o zdrowie

Piotr Szubarczyk, historyk, opowiada o swojej pasji do książek i odkrywania prawdy historycznej

Żywienie jest ważne

26 - Koszyk pełen zdrowia

Nektarynki. Jakie składniki odżywcze zawiera ten letni owoc i jak go zastosować w kuchni

30 - Rośliny zdrowotne
Tarczyca bajkalska. Wypróbuj oliwkę z tarczycy na alergię – zachęca Zbigniew T. Nowak

Tarczyca bajkalska na miażdżycę i alergię 

Ta ciekawa roślina jest przedmiotem badań naukowych także w Polsce. Ich wyniki są bardzo zadowalające, stąd preparaty oparte na tarczycy stają się coraz bardziej pomocne w kuracjach – m.in. obniżających ciśnienie krwi, przeciwmiażdżycowych i antyalergicznych. Świat roślin leczniczych i tych, które są od wieków użyteczne dla człowieka, zafascynował mnie bez reszty. Ciągle poznaję nowe rośliny, wcześniej u nas nieznane. Ponad 8 lat temu w sposób szczególny przykuła moją uwagę tarczyca bajkalska Scutellaria baicalensis. Z wielkim trudem, ale zdobyłem jej nasiona i uprawiam ją w moim ogródku, prowadząc eksperymenty. Z całą stanowczością muszę stwierdzić, że to roślina wyjątkowa, o której jeszcze nieraz usłyszymy w medycynie. 

Zachwyca uczonych na całym świecie 

Tarczyca bajkalska to roślina wieloletnia osiągająca wysokość od 25 do 80 cm. Liście ma lancetowate, ciemnozielone, natomiast kwiaty duże, bardzo okazałe, w kolorze ciemnofioletowym lub fioletowoniebieskim. Pierwsze kwiaty pojawiają się w czerwcu, a kwitnienie roślin może trwać nawet do pierwszych jesiennych przymrozków. Ojczyzną tarczycy bajkalskiej są tereny Syberii (rejony jeziora Bajkał) oraz Chiny i Mongolia. W medycynie używa się korzeni tej rośliny. 

Są one zasobne w wiele ciekawych związków bioaktywnych, ale najcenniejsze okazują się flawonoidy, np. bajkaleina, bajkalina i wogonina. Według literatury medycznej ich zawartość może dochodzić do 20 proc., z czego aż 12 proc. stanowi bajkalina. To zazwyczaj z tego związku standaryzowane są wyciągi z tarczycy bajkalskiej.

34 - Gotuj z siostrą Teresą

Przepisy siostry Teresy Pachnik, m.in. na tartę z czereśniami

38 - Sklepowy detektyw
Ile mleka w mleku? O mleku i jego opakowaniach – artykuł prof. Ewy Solarskiej

Ile mleka w mleku? 

Poznajmy prawdę o mleku i opakowaniach, w których jest przechowywane. 

Konsument poszukuje wysokiej jakości produktów o właściwościach prozdrowotnych. Na jakość mleka wpływa przede wszystkim żywienie krów mlecznych. Jeśli krowy są żywione tzw. paszami objętościowymi, tj. głównie trawą nienawożoną nawozami syntetycznymi, a zimą sianem, to mleko będzie miało wysoką jakość. Takie warunki żywienia krów są najczęściej spełniane w gospodarstwach ekologicznych. Prowadzone badania wykazały różnice w składzie chemicznym mleka pochodzącego od krów utrzymywanych metodami ekologicznymi i krów z gospodarstw konwencjonalnych. Analizy mleka z gospodarstw ekologicznych w różnych częściach świata wykazały niewielkie różnice w zawartości białka i tłuszczu, ale mleko ekologiczne zawierało zdecydowanie więcej kwasów omega-3 i sprzężonych dienów kwasu linolowego (CLA). Zawartość kwasów tłuszczowych omega-3 była o ponad 60% większa w mleku ekologicznym w porównaniu do mleka konwencjonalnego, niezależnie od pory roku. Zawartość CLA w mleku konwencjonalnym i przetworach mlecznych z tego mleka pozwala na dostarczenie tylko ok. 25% dawki CLA wykazującej działanie prozdrowotne, tj. przeciwnowotworowe, przeciwmiażdżycowe, immunomodulacyjne, przeciwcukrzycowe i inne. W mleku ekologicznym, w zależności od źródła, zawartość CLA była wyższa od 50% do ponad 60%. Mleko z gospodarstw ekologicznych zawierało więcej biologicznie aktywnych składników, takich jak witaminy czy antyoksydanty. Zawartość β-karotenu w mleku ekologicznym była o 60% większa, a witaminy E było więcej o ponad 40%. W mleku pochodzącym od krów z gospodarstw ekologicznych stwierdzono również większą zawartość molibdenu w porównaniu do mleka z gospodarstw konwencjonalnych. Mleko ekologiczne nie zawiera antybiotyków, które są powszechnie stosowane w leczeniu chorób wymienia w hodowlach konwencjonalnych krów mlecznych, a także zawiera zdecydowanie mniej pestycydów, co wynika ze sposobu żywienia krów. Krowy żywione w dużym udziale paszami treściwymi składającymi się ze śruty ze zbóż, kukurydzy, poekstrakcyjnych śrut z soi i rzepaku oraz koncentratu białkowego są obciążone metabolicznie, stając się fabrykami mleka, i przez to żyją krótko w porównaniu z tymi żyjącymi w gospodarstwach ekologicznych. Niestety, takie mleko ma mało substancji biologicznie aktywnych wymienionych wyżej, a ponadto zawiera antybiotyki, gdyż krowy tak żywione są bardzo podatne na zapalenia wymion. Na pewno warto pić mleko ekologiczne z uwagi na dużą zawartość cennych związków bioaktywnych ważnych dla zdrowia.

44 - Portrety ziół i przypraw

Poznajmy koperek, dziurawiec, czarnuszkę

46 - Kuchnie świata

Przygotuj danie z innego regionu świata. Kuchnia indyjska

50 - Hit zdrowotny

Owoce dzikiej róży. Poznajmy ich niezwykłe właściwości

54 - Grunt to właściwy jadłospis

Dieta właściwa dla serca. Jadłospis na 7 dni

62 - Choroby a profilaktyka

Arytmia serca. Wywiad z prof. Rafałem Dąbrowskim, kardiologiem

69 - Dieta w praktyce

Post na zdrowy układ krążenia

70 - Felieton

Jaka aktywność jest właściwa? Artykuł dr Urszuli Krupy

72 - Jemy również oczami

Jak zaserwować letnie owocowe ciasta

Inspiracje dla ciała i ducha

74 - Moja historia

Dieta warzywno--owocowa leczy ciało i ducha. Poznajmy historię o. Andrzeja Chorążykiewicza

78 - Zdrowie duchowe

Smartfony – złodzieje snu. Artykuł Małgorzaty Więczkowskiej

82 - Podróżujemy ku zdrowiu

Jedziemy do Zawoi w Beskidach. Co warto tam zobaczyć

86 - Moja pasja

Obrazy malowane na jedwabiu. Przybliżamy pasję Zofii Leszczyńskiej

92 - Ekozdrowotnie

Dom na błysk. Pierzemy i krochmalimy obrusy

94 - Otaczajmy się pięknem

Pszenica – roślina biblijna

Chwila relaksu

96 - Krzyżówki i łamigłówki

Porady zdrowotne

10 - Szaszłyki to jest to!
36 - Czas na zupę krem
42 - Na pamięć i koncentrację
47 - Zdrowy rozsądek
60 - Gdy serce choruje
65 - Badania diagnozujące choroby serca
66 - Ważny jest unormowany puls
68 - Naturalnie wspomagają krążenie
81 - Zioła na sierpień

Inspiracje naturą

90 - Naturalne kosmetyki z nagietka

Obejrzyj wybrane strony

wideo