co w numerze

Spis treści numeru:

Targ zdrowotny

8 - Ciekawostki

Aplikacje i pomocne sprzęty

Aktywni na co dzień

14 - Sposób na aktywność
Trening na mocne nogi proponuje Marzena Kociuba, fizjoterapeutka

Zdrowe i mocne nogi

Ćwiczenia pozwalają wzmocnić mięśnie nóg i je wysmuklić. Pierwsze efekty są widoczne już po 3 tygodniach regularnych treningów.

Mocne i ładne nogi to nie tylko piękny wygląd, ale również zdrowie. Żeby osiągnąć wymierne korzyści przede wszystkim, konieczna jest aktywność fizyczna, właściwa dieta, oraz odpowiednie dbanie o skórę, poprzez wszelkie działania poprawiające ujędrnienie, nawilżenie i jej elastyczność.

Aby uzyskać wymierny obraz swoich postępów i mieć jakiś punkt odniesienia w treningach, należy dokonywać pomiarów obwodów swoich nóg za pomocą centymetra krawieckiego.

Proste ćwiczenia

Ćwiczeń, które angażują nogi jest naprawdę bardzo dużo, więc każdy może znaleźć coś dla siebie. Do najprostszych zaliczyć można wszelkie przysiady, wymachy, wypady, unoszenia nóg, wykroki, zakroki w różnych pozycjach, z obciążeniem lub bez, oraz wszelkie ich modyfikacje. W zależności od możliwości fizycznych i czasowych można je wykonywać samodzielnie w domu, bądź na siłowni, pracując tylko własnym ciałem lub z dodatkowym obciążeniem. Ćwiczenia te można przeprowadzić z wykorzystaniem wielu sprzętów, bazujących głównie na pracy nóg. Zaliczyć to tego można bieżnię, stepper, orbitrek.

18 - Ćwiczymy dla zdrowia i urody

Ćwiczenia na wzmocnienie mięśni gorsetowych

22 - Dbam o zdrowie

Rozmowa z Leopoldem „Poldkiem” Twardowskim, wokalistą, gitarzystą, aranżerem, kompozytorem, o pasji tworzenia muzyki i wielodzietnej rodzinie

Żywienie jest ważne

26 - Koszyk pełen zdrowia

Cykoria. Zdrowe zimowe warzywo, które warto jeść

30 - Produkty zdrowotne
Polska lipa. Wypróbuj przepis na herbatkę lipową na przeziębienie – zachęca Zbigniew T. Nowak

Lecznicza lipa

Trudno jest przetrwać w zdrowiu okres zimy bez lipy w domowej apteczce. Wiedziały o tym doskonale nasze prababki, które zawsze sięgały po nią, kiedy dokuczało przeziębienie czy grypa.

Jedna z legend głosi, że na drzewie lipy ukazała się promieniująca światłem Matka Boża. Dawniej, choć i dziś, ludzie obowiązkowo z młodych gałązek lipowych robili wianki, które święcono w kościołach w oktawę Bożego Ciała. Ususzone wianki wkładano za obrazy świętych, co zapewniało domowi spokój i bezpieczeństwo.

W Polsce zwykle spotyka się lipę drobnolistną Tilia cordata – tę najczęściej wykorzystujemy w medycynie, oraz lipę szerokolistną T. platyphyllos. Dendrolodzy wyróżniają jeszcze wiele innych gatunków lipy, podobno występuje ich aż 30. Lipa tworzy rozłożyste korony dające w upalne lata sporo cienia. Liście lipy drobnolistnej są sercowate, błyszczące, spodem nieco srebrzyste, z rudobrunatnymi włoskami. Lipa szerokolistna ma liście ciemnozielone po obu stronach i szerokie. Najwcześniej, bo w III dekadzie czerwca, zakwita lipa szerokolistna (około 2 tygodni przed drobnolistną). Kwiaty lipy mają przepiękną miodowo-balsamiczną woń, która działa niezwykle kojąco. Dostarczają pszczołom ogromnych ilości nektaru, a te produkują z niego bardzo ceniony w świecie miód o walorach leczniczych – niezwykle przydatny także w kuracjach zimowych.

34 - Gotuj z siostrą Teresą

Przepisy s. Teresy Pachnik na chłodne dni

38 - Sklepowy detektyw
Czekolada czy wyroby czekoladopodobne? – artykuł dr Agnieszki Jarosz

Czekolady czy wyroby czekoladopodobne?

Czekolady są chyba najbardziej lubianym łakociem na świecie. Duża ich różnorodność sprawia, że kupno tej najlepszej może być problemem. Bo nie tylko walory smakowe, ale przede wszystkim wartość odżywcza powinna decydować o jej wyborze.

Czekolady to grupa wyrobów cukierniczych, których głównymi składnikami są masa kakaowa, tłuszcz kakaowy i cukier. W zależności od rodzaju proporcje tych składników są różne, a to wiąże się z wartością odżywczą i smakiem.

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów czekolad: gorzka, mleczna, deserowa, biała i różowa. Ta gorzka zawiera co najmniej 70 proc. miazgi kakaowej, stąd też jest znacznie bogatsza w składniki odżywcze niż inne. W mlecznej zawartość ta nie przekracza 50 proc., a reszta to mleko i proszek mleczny. Czekolada deserowa z kolei ma od 30 do 75 proc. masy kakaowej. Oprócz tego składa się z cukru, lecytyny, tłuszczu kakaowego i ewentualnie innych dodatków. Czekolada biała natomiast nie zawiera proszku kakaowego wcale – zamiast niego jest masło kakaowe (maksymalnie do 35 proc). Czekolada różowa, nazywana również rubinową, do sprzedaży weszła niedawno. Produkuje się ją ze sproszkowanych nasion kakaowca rubinowego, stąd ma ona naturalnie różową barwę.

50 - Hit zdrowotny

Imbir. Niezwykłe właściwości tego korzenia

54 - Grunt to właściwy jadłospis

Jadłospis dla osób nietolerujących glutenu i laktozy

62 - Profilaktyka chorób

Zapalenie zatok. Rozmowa z prof. Krzysztofem Kupiszem

66 - Dieta w praktyce

Dieta warzywno-owocowa skuteczna na chore zatoki. Przepisy na wybrane dania

70 - Jemy również oczami

Ładnie zaserwować pasty i pasztety

74 - Felieton medyczny

Naturalne probiotyki. Artykuł dr Urszuli Krupy

Inspiracje dla ciała i ducha

76 - Moja historia

Już od przeszło 9 lat doświadcza dobrego wpływu diety warzywno-owocowej na organizm – poznajmy historię Anny Pisowockiej

80 - Zdrowie duchowe

Czy programy informacyjne rzeczywiście rzetelnie nas informują? – artykuł Małgorzaty Więczkowskiej

84 - Podróżujemy ku zdrowiu

Odkrywamy uroki ziemi mińskiej. Przybliżamy m.in. Góry Łańcuchowe, a także wydmy śródlądowe w Kątach Goździejewskich

88 - Moja pasja

Grzegorz Niedźwiedziuk i jego hobby: odnawianie starych samochodów

94 - Ekozdrowotnie

Sprzątamy szafki kuchenne naturalnymi środkami

102 - Otaczajmy się pięknem

Zielony parapet. Kwiaty doniczkowe, które warto mieć w mieszkaniu

Chwila relaksu

104 - Krzyżówki i łamigłówki

Porady zdrowotne

25 - Żelazo cenniejsze niż złoto
42 - Naturalne zimowe lekarstwa
44 - Pyszna i zdrowa komosa ryżowa
72 - Robot da Vinci pomoże przy operacjach
98 - Terapia falą uderzeniową
100 - Efektywny odpoczynek

Inspiracje naturą

92 - Robimy płyny i saszetki do kąpieli

Obejrzyj wybrane strony

wideo