co w numerze

Spis treści numeru:

Targ zdrowotny

8 - Ciekawostki

Aplikacje i urządzenia przydatne do pracy i nauki

Aktywni na co dzień

14 - Sposób na aktywność
Jak poprawić swój refleks – radzi Marzena Kociuba, fizjoterapeutka

Dobry refleks

Ćwiczy mózg, usprawnia myślenie, pozwala na bardziej efektywne i bezpieczne uprawianie sportu oraz wykonywanie czynności dnia codziennego.

Refleks to zdolność automatycznego reagowania na sytuacje czy zdarzenia. Ćwiczenia refleksu i szybkości reakcji, niestety, są bardzo często pomijane i niedoceniane. Wiadomo, że jak czegoś nie używymy, z czasem może to zanikać, tak samo jest i w tym przypadku. Wraz z upływem lat zdolność ta może ulec pogorszeniu, w szczególności dotyczy to tych, którzy nie prowadzą żadnej aktywności fizycznej. Na szczęście dla każdego znajdzie się sposób na poprawienie refleksu.

Po co nam refleks?

Wbrew pozorom refleks to bardzo ważna umiejętność, która pomaga w codziennym funkcjonowaniu. Jadąc autem, spacerując, biegając, jadąc rowerem czy nawet idąc po oblodzonym chodniku możemy napotkać różnego rodzaju nieprzewidziane przeszkody, na które należy w jak najszybszy sposób reagować, aby uniknąć upadku, kontuzji.

Dobry refleks pozwala również na bardziej efektywne i bezpieczne uprawianie sportu. Ponadto ma ogromne znaczenie w wielu zawodach.

18 - Ćwiczymy dla zdrowia i urody

Zespół mięśnia gruszkowatego. Prezentujemy zestaw pomocnych ćwiczeń

22 - Dbam o zdrowie

Rozmowa z Małgorzatą Ratajczak, śpiewaczką, solistką bydgoskiej Opery Nova, wykładowcą akademickim – o tym, czym jest dla niej śpiew, o mężu i synach bliźniakach

Żywienie jest ważne

26 - Koszyk pełen zdrowia

Już pora na pora. Niezwykłe właściwości tego warzywa

30 - Produkty zdrowotne

Terapeutyczny wiesiołek. Wypróbuj przepis na preparat z tej rośliny na problemy skórne – zachęca Zbigniew T. Nowak

34 - Gotuj z siostrą Teresą

Przepisy s. Teresy Pachnik na pyszne wrześniowe dania

38 - Sklepowy detektyw

Wybieramy pieczywo. Porady dr Agnieszki Jarosz

50 - Hit zdrowotny
Drogocenna jeżyna. Poznaj jej wartości odżywcze

Drogocenna jeżyna

Jeżyny chronią organizm przed chorobami nowotworowymi i cywilizacyjnymi. Warto bliżej poznać tą roślinę i korzystać z jej leczniczych właściwości.

Prawdziwym skarbem wśród owoców są jeżyny. Mało kto chyba wie, że stanowią one pokarm dla człowieka od paru tysięcy lat. Dojrzewają na ugorach, skrajach lasu i słonecznych polanach leśnych. Natomiast w ogródkach i na działkach uprawia się chętnie jeżynę bezkolcową, która też dostarcza nam zdrowych owoców.

Botanicy doliczyli się u nas aż 89 dziko rosnących gatunków tego owocu. Musimy koniecznie powiedzieć, że niekiedy określenie konkretnego gatunku jeżyny jest bardzo trudne, gdyż w stanie dzikim występują także przeróżne naturalne mieszańce tego krzewu. Jeżyny uwielbiają słońce, wówczas wydają najdorodniejsze owoce – doskonale wybarwione, aromatyczne i słodkie. Trzeba pamiętać, że one nie tylko świetnie smakują, ale też sprzyjają zdrowiu. W medycynie wykorzystuje się również suszone liście tych krzewów.

54 - Grunt to właściwy jadłospis

Dieta na mocne kości

62 - Profilaktyka chorób

Z osteoporozą można wygrać. Rozmowa z dr n. med. Marią Rell-Bakalarską, reumatologiem

64 - Dieta w praktyce

Post przerywany jak dieta terapeutyczna

66 - COVID-19. Informator
Oręż przeciwko wirusom. Rozmowa z dr Ewą Dąbrowską

Oręż przeciwko wirusom

ROZMOWA z dr med. Ewą Dąbrowską, autorką diety warzywno-owocowej, wieloletnim pracownikiem Akademii Medycznej w Gdańsku, inicjatorką Instytutu Promocji Zdrowia

Rozmawia: Anna Zalech

Czym jest dieta warzywno-owocowa z medycznego punktu widzenia?

– Choć mówimy: dieta warzywno-owocowa, to oddziałuje ona na organizm tak samo jak post, a składają się na to jej szczególnie niska kaloryczność oraz bardzo niska zawartość węglowodanów, białek i tłuszczów.

Aby cieszyć się zdrowiem, warto okresowo poddawać organizm oczyszczającym postom i jednocześnie uzupełniać bioaktywne substancje. Te kryteria spełnia właśnie ten post, który bazuje na niskokalorycznych i niskoskrobiowych warzywach i niskocukrowych owocach, będących źródłem mnóstwa witamin, minerałów, związków polifenolowych, antyoksydantów i innych bioaktywnych substancji, które rewelacyjnie działają na nasze zdrowie. W chwili gdy zaczynamy post, a więc przerywamy dostawy pokarmu, włącza się „przełącznik metaboliczny” na inny program, związany z przetrwaniem w warunkach braku pokarmu. Od tej pory za pokarm będą służyły własne depozyty tłuszczu, zwyrodniałych tkanek, zakrzepy, guzy itp., co znane było dawniej jako tzw. odżywianie wewnętrzne, a obecnie – autofagia (samozjadanie). Taki post to nie tylko oczyszczanie organizmu przez pozbywanie się złogów, toksyn i chorych tkanek, lecz także jednoczesne przeprogramowanie przemian w kierunku regeneracji, zwiększenia energii i nawet wydłużenia życia. W czystym środowisku organizmu nie ma warunków do rozwoju jakichkolwiek chorób ani infekcji wirusowych.

To niesłychane, ale takie mechanizmy samoleczące włączają się nawet przy dłuższych przerwach w jedzeniu, co zwane jest postami przerywanymi. Warto zauważyć, że zwłaszcza w ostatnich latach terapia postem przerywanym stała się jednym z najpopularniejszych trendów zdrowotnych.

W jaki sposób systematyczne ograniczanie kalorii może zwiększać odporność?

70 - Jemy również oczami

Jak serwować frutti di mare

74 - Felieton

Czy da się uniknąć jesiennych chorób? Artykuł lek. Narcyza Sadłonia

Inspiracje dla ciała i ducha

76 - Moja historia

Schudła 25 kg i uwierzyła, że może żyć lepiej, pełniej, a co najważniejsze – zdrowiej. Poznajmy historię Marty Hebdy

80 - Zdrowie duchowe

Elektroniczne uzależnienie – artykuł Małgorzaty Więczkowskiej

84 - Podróżujemy ku zdrowiu

Przepiękne Góry Stołowe – co warto tam zobaczyć?

88 - Moja pasja

Pszczoły są fascynujące. Pszczelarska pasja Macieja Wawiorowskiego

94 - Ekozdrowotnie

Czyste dywany i chodniki

102 - Otaczajmy się pięknem

Jesienne kwiaty, które warto mieć w ogrodzie

Chwila relaksu

104 - Krzyżówki i łamigłówki

Porady zdrowotne

24 - Ograniczyć sól
29 - Zioła na wrzesień
42 - Odchudzamy makaron
44 - Z dzieckiem w kuchni
72 - Udowodniono: aktywność przeciwdziała chorobie Alzheimera
96 - Po co nam magnez?
98 - Fobiczne lęki
100 - Pomoce optyczne

Inspiracje naturą

92 - Naturalne kosmetyki z owoców

Obejrzyj wybrane strony

wideo