co w numerze

Spis treści numeru:

Targ zdrowotny

8 - Ciekawostki

Aplikacje dietetyczne

Aktywni na co dzień

14 - Sposób na aktywność

Jak powinien wyglądać trening w przypadku nadwagi i otyłości – radzi Marzena Kociuba, fizjoterapeutka

18 - Ćwiczymy dla zdrowia i urody
Dokuczliwe skurcze mięśniowe

Dokuczliwe skurcze mięśniowe

Główne przyczyny skurczów, profilaktyka i sposoby radzenia sobie z bólem. 

Skurcze mięśniowe zwykle przychodzą nagle, jak nieproszony gość. Polegają na mimowolnym kurczeniu się jednego mięśnia lub większej ich liczby. Wywołują intensywny i paraliżujący ból, bardzo często uniemożliwiający poruszanie się. Z pewnością większość z nas doświadczyła takiego nieprzyjemnego uczucia. Objawy zwykle trwają bardzo krótko, pojawiają się sporadycznie i przemijają samoistnie. Przeważnie pojawiają się w porze nocnej, w okolicach łydek, ale mogą też obejmować inne obszary ciała lub kilka miejsc jednocześnie. Oprócz nagłego i intensywnego bólu obecne jest wyczuwalne stwardnienie mięśni, które uległy skróceniu. Ogólnie skurcze mięśniowe nie powinny budzić niepokoju, jednak bóle potrafią być bardzo uciążliwe i przeszywające, zdarza się, że powtarzają się dosyć często i nie ustępują tak łatwo. W takim przypadku warto wiedzieć, jak można poradzić sobie w momencie ataku, a także jak zapobiegać, by takie skurcze w ogóle się nie pojawiały.

22 - Dbam o zdrowie

Dr Joanna Wieliczka--Szarkowa, publicystka, autorka książek historycznych i biograficznych, opowiada o swojej ulubionej opisywanej postaci

Żywienie jest ważne

25 - Kuchnie świata

Przygotuj danie z innego regionu świata. Kuchnia węgierska

26 - Koszyk pełen zdrowia

Cenna kalarepa. Jakie składniki odżywcze zawiera i jak wykorzystać ją w kuchni

30 - Rośliny zdrowotne
Morwa biała. Wypróbuj zioła zmniejszające apetyt na słodycze – zachęca Zbigniew T. Nowak

Lecznicza morwa biała 

Owoce jak i liście tej rośliny mają duży potencjał w wspomaganiu leczenia cukrzycy i obniżeniu cholesterolu.

 Jeszcze 30 czy 40 lat temu drzewa morwy białej (Morus alba) można było spotkać u nas bez trudu. Zwykle rosły w parkach, dużych przyklasztornych ogrodach i na zieleńcach, a także w pobliżu domostw. Dziś stanowią one zazwyczaj rzadkość. Ceniono je za smaczne, słodkie owoce, które zjadano zaraz po zerwaniu lub robiono z nich lecznicze przetwory na zimę. 

Morwa biała wywodzi się z Chin, gdzie sadzi się ją powszechnie nie tylko z uwagi na smaczne owoce i lecznicze liście, ale przede wszystkim jako pokarm dla jedwabnika morwowego, który produkuje ceniony w świecie jedwab. Do Europy morwa trafiła mniej więcej w XI wieku. Drzewo morwy ma szeroką, dobrze rozbudowaną koronę i osiąga w Polsce wysokość nawet 15-20 m. Posiada szerokie, połyskujące, zwykle jasnozielone, klapowane liście. W drugiej połowie lata dojrzewają owoce morwy w kolorze białym, ciemnowiśniowym albo prawie czarnym. Są one bardzo słodkie i podobne do owoców jeżyny. 

Przydatność w leczeniu posiadają liście morwy. Zrywa się je zwykle od czerwca do późnego lata, a następnie suszy w miejscu ocienionym i przewiewnym. Ususzony surowiec najlepiej jest przechowywać w suchym i szczelnym pojemniku. Jeśli mamy spory zapas suszonych liści, raczej nie rozkruszajmy ich wszystkich od razu, ale stopniowo – tuż przed wykorzystaniem, np. do parzenia czy komponowania mieszanek ziołowych, wtedy dłużej zachowują substancje lecznicze. Liście tego drzewa gromadzą wiele ciekawych związków leczniczych. Uwagę uczonych przyciąga przede wszystkim zawartość flawonoidów (m.in. cenna kwercetyna, rutyna, kemferol, astragalina), kwasów fenolowych (chlorogenowy, kawowy), aminokwasów, a także alkaloidów (jeden z nich określany jest w skrócie jako DNJ). To właśnie temu ostatniemu przypisuje się skuteczne działanie przeciwcukrzycowe.

34 - Gotuj z siostrą Teresą

Przepisy m.in. na zupę krem z grzybów

38 - Sklepowy detektyw
Terapia otyłości – artykuł prof. Ewy Solarskiej

Terapia otyłości 

Poszukiwanie psychologicznych przyczyn otyłości oraz wdrażanie do leczenia psychoterapii mającej na celu między innymi zwiększenie motywacji w uporaniu się z chorobą wydaje się niezwykle istotne. 

Otyłość jako choroba przewlekła stanowi narastający ogólnoświatowy problem i została uznana za epidemię, a zaburzenia odżywiania stają się zjawiskiem powszechnym. W Stanach Zjednoczonych problem nadmiernej masy ciała dotyczy już jednej trzeciej dorosłej populacji.

Ryzyko wystąpienia otyłości pojawia się w najwcześniejszej fazie życia, może być związane z dużą masą urodzeniową, gwałtownym wzrostem wagi niemowlęcia, z paleniem tytoniu przez matkę w stanie błogosławionym i brakiem karmienia piersią.

Sam proces przybierania na wadze jest prosty: nadmierna tkanka tłuszczowa powstaje w wyniku większego dostarczania energii niż potrzeba organizmowi. Zmiany w pobieraniu i wydatkowaniu energii są charakterystyczne dla zaburzeń odżywiania, takich jak anoreksja, bulimia, zespół objadania się. Trudno jest natomiast jednoznacznie określić przyczyny tych zaburzeń. Pomimo iż coraz więcej wiadomo o biologicznych aspektach otyłości, nadal rzadko rozpatruje się je w ujęciu psychologicznym. Poszukiwanie psychologicznych przyczyn otyłości oraz wdrażanie do leczenia psychoterapii mającej na celu między innymi zwiększenie motywacji w uporaniu się z chorobą wydaje się niezwykle istotne. --

44 - Portrety ziół i przypraw

Majeranek, melisa i pokrzywa

50 - Hit zdrowotny

Aronia – poznajmy jej niezwykłe właściwości

54 - Grunt to właściwy jadłospis

Dieta bogata w wapń. Jadłospis na 7 dni

62 - Choroby a profilaktyka

Rwa kulszowa. Wywiad z Karoliną Jaguszewską, fizjoterapeutką

66 - Dieta w praktyce

Post a bóle kręgosłupa

70 - Felieton

Selen naprawdę jest ważny. Artykuł dr Urszuli Krupy

72 - Jemy również oczami

Jak zaserwować jesienne owoce na deser

Inspiracje dla ciała i ducha

74 - Moja historia

Dzięki diecie czuję się zdrowo i pięknie. Historia Jadwigi Paduch

78 - Zdrowie duchowe

Wymagać czy pobłażać? Artykuł Dariusza Zalewskiego

82 - Podróżujemy ku zdrowiu

Jedziemy na Podhale. Co warto tam zobaczyć

86 - Moja pasja

Żona i mama 11 dzieci gra na flecie, i nie tylko. Przybliżamy różne pasje Agnieszki Szulc

92 - Ekozdrowotnie

Dom na błysk. Bez chemii

94 - Otaczajmy się pięknem

Winorośl – roślina biblijna

Chwila relaksu

96 - Krzyżówki i łamigłówki

Obejrzyj wybrane strony

wideo