co w numerze

Spis treści numeru:

Targ zdrowotny

8 - Ciekawostki

Aplikacje turystyczne

Aktywni na co dzień

14 - Sposób na aktywność

Trening tlenowy i beztlenowy przedstawia Marzena Kociuba, fizjoterapeutka

18 - Ćwiczymy dla zdrowia i urody
Haluksy – objawy, leczenie, rehabilitacja

Haluksy – objawy, leczenie, rehabilitacja

Z pewnością wielu z nas słyszało o takim schorzeniu jak haluksy. Jest to ostatnio dosyć częsta dolegliwość, dlatego też można ją zaliczyć do chorób cywilizacyjnych. Poznajmy bliżej to schorzenie i próby zapobiegania mu oraz leczenia.

Haluksy to nieestetyczne, bolesne zniekształcenia stóp. Schorzenie to nazywane jest inaczej paluchem koślawym, od łacińskiego tłumaczenia określenia pierwszego palca stopy, czyli palucha. Paluch składa się z dwóch paliczków, w połączeniu z kością śródstopia tworzy bardzo silny staw, którego głównym zadaniem jest funkcja podporowa. W efekcie tego staw ten narażony jest na liczne obciążenia, urazy, a co gorsza deformacje, prowadzące między innymi do powstawania takiego schorzenia jak paluch koślawy. Haluksy wywołują wiele nieprzyjemnych dolegliwości bólowych utrudniających chodzenie i normalne funkcjonowanie. Tak więc niewątpliwie trzeba je leczyć nie tylko ze względu estetycznego, ale przede wszystkim z powodu problemów zdrowotnych.

Przyczyny dolegliwości

Na pojawienie się haluksów mają wpływ różne czynniki. Zarówno genetyczne, czyli wrodzone nieprawidłowości w budowie stopy, jak i te nabyte w ciągu życia w wyniku prowadzenia niewłaściwego stylu życia. Zatem w dużej mierze mamy udział w podwyższeniu ryzyka wystąpienia haluksów, dlatego też warto zatroszczyć się o odpowiednią profilaktykę i wiedzę na temat prawidłowego dbania o stopy.

22 - Dbam o zdrowie

Prof. Mieczysław Ryba, historyk, członek Kolegium IPN, wykładowca KUL i AKSiM, o rodzinie oraz swoim zdrowiu fizycznym i psychicznym

Żywienie jest ważne

25 - Niedrogi obiad dla całej rodziny

Da się zrobić!

26 - Koszyk pełen zdrowia

Przeciwzapalne poziomki.Wartości odżywcze i propozycje zastosowania

30 - Rośliny zdrowotne
Krwawnica pospolita. Wypróbuj płyn do płukania gardła – zachęca Zbigniew T. Nowak

Krwawnica pospolita – lek z polskich łąk

Roślina ta polecana jest do płukania bolącego gardła oraz przy aftach i zapaleniu dziąseł. Warto po nią sięgać np. po usunięciu zęba. Na jakie jeszcze dolegliwości można ją zastosować?

Łąki i pastwiska to jedna wielka apteka, z której przy zachowaniu odpowiedniej wiedzy można pozyskiwać zupełnie za darmo mnóstwo wartościowych ziół na przeróżne dolegliwości. Niektórymi z nich wprost zachwyca się światowa medycyna. Wie o tym dobrze człowiek, który z największą troską dba o zdrowie własne i najbliższych. Takim wyjątkowym roślinom leczniczym postanowiłem poświęcić obszerną książkę „Zioła z polskich łąk”. Można ją zamówić w księgarniach „Naszego Dziennika”.

Jedną z roślin występujących często na naszych łąkach, a prawie zupełnie zapomnianą w medycynie, jest krwawnica pospolita. Zbierajmy ją na własny użytek przez całe lato.

Gdzie występuje?

Krwawnica pospolita (Lythrum salicaria) jest rośliną wieloletnią o wysokości od 50 do nawet 100 cm. Jej liście są lekko błyszczące, lancetowate, a dolne – sercowate. Tworzy gęste kwiatostany na szczycie pędów, a w nich kwiaty w okółkach barwy różowofioletowej lub purpurowofioletowej. Kwitnie bardzo długo, od lipca do września, a nawet dłużej – gdy rośliny były skoszone w czerwcu i znów odrosły. Krwawnica dostarcza pszczołom dużej ilości wartościowego nektaru. W Polsce widziałem wiele miejsc, gdzie roślina ta tworzy przepiękne zbiorowiska przypominające jeden olbrzymi purpurowofioletowy dywan.

34 - Gotuj z siostrą Teresą

Przepisy siostry Teresy Pachnik, m.in. na tartę z truskawkami

38 - Sklepowy detektyw
Ostrożnie z bananami – radzi prof. Jerzy Szymona

Ostrożnie z bananami

Na rynek europejski trafiają głównie banany pastewne, potraktowane potężną ilością środków chemicznych.

Postępująca globalizacja rolnictwa powoduje powstawanie olbrzymich latyfundiów, których powierzchnia jest liczona nie w hektarach, ale w setkach kilometrów kwadratowych. Ziemia jest wykupowana lub zabierana siłą farmerom i rolnikom, a jej właścicielami zostają koncerny międzynarodowe. Ci z kolei w zacisznych gabinetach ulokowanych na szczytach wieżowców w centrach wielkich miast ustalają zasady „produkcji”, która nie liczy się z dobrem ziemi, przyrody i ludzi tam pracujących. Liczy się tylko zysk.

Jednym z przykładów globalnego rolnictwa jest uprawa i handel bananami. W całej Europie w każdym sklepie spożywczym, a na pewno we wszystkich sklepach sieci handlowych można każdego dnia przez okrągły rok dostać banany. Stały się tak powszechne. Najczęściej jednak nie mamy wiedzy, jak zostały wytworzone i w jaki sposób dotarły do sklepów w naszym kraju. To, że banany rosną w krajach tropikalnych, a nie na polskich polach, to wiemy. Banany, a właściwie bananowce uprawiane są na plantacjach liczących tysiące hektarów w tak zwanych republikach bananowych Ameryki Łacińskiej i krajach afrykańskich. Plantacje te są własnością wielkich międzynarodowych koncernów, których logo jest przyklejane na skórce banana. Ziemia została wykupiona lub przymusowo zawłaszczona przez wielkie koncerny. Aby pozyskać tereny pod uprawy, korporacje wypędzają rdzennych mieszkańców z ich ziem. Nawet dochodziło do wojen bananowych, w których o plantacje walczyły wojska w interesie międzynarodowych koncernów. Dziewięćdziesiąt procent bananów przechodzi przez zakłady pięciu potentatów: Chiquita (USA), Dole (USA), Del Mointe (Chile), Fyffes (Irlandia) oraz Noboa/Bonita (Ekwador). Istnieje skomplikowany system porozumień handlowych, które regulują, jakie kraje, na jakich warunkach mogą eksportować banany i na które rynki. Nie liczą się tu zasady WTO, czyli Światowej Organizacji Handlu. Republiki bananowe są w zasadzie quasi-państwami, całkowicie zależnymi od międzynarodowych koncernów.

50 - Hit zdrowotny

Prozdrowotne oliwki. Poznaj ich smak i niezwykłą wartość

54 - Grunt to właściwy jadłospis

Dieta antyrakowa. Jadłospis na 7 dni

60 - Choroby a profilaktyka

Nowotwory da się wyleczyć. Wywiad z prof. Elżbietą Starosławską i dr Beatą Kościańską

66 - Dieta w praktyce

Post przeciwdziała nowotworom

70 - To, czego nam lekarz nie wyjaśnił

Uciążliwe przebarwienia. O czym mogą świadczyć?

72 - Felieton

Starzenie się można cofnąć? Artykuł dr Urszuli Krupy

74 - Jemy również oczami

Jak ładnie podać sałatki i desery owocowe

Inspiracje dla ciała i ducha

76 - Moja historia

Dzięki diecie warzywno-owocowej rozpoczęła swoją drogę zdrowego stylu życia. Zyskała odporność, energię i pogodny nastrój. Poznajmy historię Aleksandry Szucht

80 - Zdrowie duchowe

Jak łagodzić stany lękowe? Artykuł Bogny Białeckiej

84 - Podróżujemy ku zdrowiu

Rowerem przez Polskę. Polecamy najlepsze szlaki rowerowe

88 - Moja pasja

Służba z misją. Strażacy Michał Szalc i Bartłomiej Waligóra opowiadają o ratowaniu ludzi podczas trzęsienia ziemi w Turcji i w innych miejscach

94 - Ekozdrowotnie

Czyścimy biżuterię. Bez chemii

102 - Otaczajmy się pięknem

Czerwcowe kwiaty

Chwila relaksu

104 - Krzyżówki i łamigłówki

Porady zdrowotne

24 - Zioła na czerwiec
42 - Wróćmy do pieczenia chleba
44 - Dietetyczne triki
64 - Nie ignorujmy objawów
65 - Badania pod kątem nowotworów
68 - Jelita a antybiotyki
91 - Bańki do masażu i przy infekcji
96 - Pasy lecznicze
98 - Dokumentacja medyczna
100 - (Nie)konieczna suplementacja

Inspiracje naturą

92 - Naturalne kosmetyki z kwiatów

Obejrzyj wybrane strony

wideo