Targ zdrowotny
8 - Ciekawostki
Aplikacje z przepisami kulinarnymi na święta i nie tylko
Aktywni na co dzień
14 - Sposób na aktywność
Narciarstwo przełajowe poleca Marzena Kociuba, fizjoterapeutka
Narciarstwo przełajowe
To doskonała zimowa forma treningu poprawiająca kondycję, wzmacniająca mięśnie, serce, stawy, płuca i rzeźbiąca sylwetkę. Gdy tylko warunki na to pozwolą, warto spróbować swoich sił na tzw. biegówkach.
Narciarstwo przełajowe (nazywane również backcountry bądź turystyczne) to polega na przemieszczaniu się przy pomocy nart po trasach pokrytych śniegiem. Można praktykować je na wyznaczonych trasach, a także na tych, które sami sobie wybraliśmy. W przeciwieństwie do tradycyjnego narciarstwa cechuje się małym prawdopodobieństwem wystąpienia kontuzji i urazów, przez co jest to aktywność bardzo bezpieczna. Oprócz tego dużym plusem jest to, że jest ona ogólnodostępna dla każdego. Nie wymaga specjalistycznego przygotowania, wysokiego stopnia wytrenowania ani też wyczynowych umiejętności. Zatem narciarstwo przełajowe można trenować niezależnie od wieku, płci oraz stopnia wytrenowania. Wystarczy jedynie odrobina chęci, samodyscyplina oraz zdrowy rozsądek, by wybrać się na zimową przygodę w pojedynkę bądź grupowo.
Narciarstwo przynosi wiele korzyści - zarówno dla zdrowia, jak i wyglądu. Aktywuje, wzmacnia i wysmukla mięśnie całego ciała, wspomaga pracę serca, płuc, a także reguluje wszystkie procesy zachodzące w organizmie. Regularne treningi sprawiają, że stopniowo poprawia się ogólna wydolność, wytrzymałość oraz kondycja.
18 - Ćwiczymy dla zdrowia i urody
Reumatoidalne zapalenie stawów. Diagnoza, leczenie, rehabilitacja
22 - Dbam o zdrowie
Karolina Naja. Najbardziej utytułowana polska kajakarka, multimedalistka olimpijska opowiada o swojej karierze sportowej i ciekawej pasji
Żywienie jest ważne
26 - Koszyk pełen zdrowia
Słodkie i soczyste mandarynki. Z jakich składników odżywczych słyną i jak wykorzystać je w kuchni
30 - Rośliny zdrowotne
Jemioła. Wypróbuj ją na serce i bóle stawów – zachęca Zbigniew T. Nowak
34 - Gotuj z siostrą Teresą
Przepisy siostry Teresy Pachnik, m.in. na zupę grzybową z łazankami
38 - Sklepowy detektyw
Produkty paczkowane. Czym się kierować przy ich kupnie? – artykuł prof. Ewy Solarskiej
Produkty paczkowane
Systematycznie wzrasta świadomość społeczna na temat składu żywności. Coraz większa grupa ludzi interesuje się bezpiecznymi, nieprzetworzonymi wyrobami i produktami ekologicznymi. Jakie artykuły wybierać, a jakich unikać?
Opakowania żywności są bardzo ważnym elementem mogącym mieć wpływ na zdrowie.
Udowodniono, że związki chemiczne zawarte w opakowaniach z tworzyw sztucznych, w tym również w butelkach na wodę, wydzielają do żywności mikrocząsteczki plastiku, jak: antymon, bisfenol A, ftalany czy inne toksyny, które spożywane razem z nią zaburzają działanie układu hormonalnego, co z kolei zakłóca płodność, a także funkcjonowanie układu odpornościowego. Działają one toksycznie na układ nerwowy i sprzyjają rozwojowi nowotworów. Przyczyniają się do otyłości i cukrzycy, a następnie powodują stan zapalny w naczyniach krwionośnych, co jest podstawowym warunkiem procesu leżącego u podstaw choroby sercowo-naczyniowej. Z najnowszych badań wynika, że toksyczne ftalany mogą się przyczyniać do przedwczesnych zgonów w grupie osób w wieku 55-64 lat. W USA nawet 107 tys. zgonów rocznie przypisuje się chorobom, które mogą być powiązane z ftalanami. Substancje te, ponieważ mają szerokie zastosowanie w przemyśle, mogą zanieczyszczać żywność praktycznie na każdym etapie łańcucha dostaw - od urządzeń przetwórczych podczas produkcji po materiały służące do przygotowywania posiłków i pakowania produktów spożywczych. Nie oznacza to, że nie znajdują się w nieprzetworzonej żywności, trafiają do niej wraz z powszechnymi zanieczyszczeniami środowiska. Znaleziono je m.in. w produktach mlecznych, mięsie, rybach, olejach i tłuszczach. Ftalany dostają się z opakowań szczególnie do tych produktów żywnościowych, która zawierają dużo tłuszczu. Obecne są także w wodzie z kranu skażonej odpadami przemysłowymi.
50 - Hit zdrowotny
Goździki. Zdrowa i aromatyczna przyprawa na zimę
54 - Grunt to właściwy jadłospis
Dieta przeciwcukrzycowa. Jadłospis na 7 dni
60 - Choroby a profilaktyka
Zdiagnozować i leczyć cukrzycę. Wywiad z prof. Grzegorzem Dzidą, diabetologiem
65 - Dieta w praktyce
Post chroni przed cukrzycą
68 - To, czego nam lekarz nie wyjaśnił
Terapia biologiczna. Na czym polega?
70 - Felieton
Zakażenia pasożytnicze. Artykuł dr Urszuli Krupy
72 - Jemy również oczami
Serwujemy zdrowe śledzie
Inspiracje dla ciała i ducha
74 - Moja historia
Dzięki diecie warzywno-owocowej pozbył się problemów z żołądkiem. Poznajmy historię Józefa Ignysia
78 - Zdrowie duchowe
Dostrzec piękno wokół nas. Artykuł Bogny Białeckiej
Dostrzec piękno wokół nas
Receptą na zdrowie psychiczne może być zatrzymanie się w tym pędzie życia, aby mieć czas na zobaczenie dobra naokoło. Pomocne są też zdolność do brania odpowiedzialności za własne decyzje, pokora oraz wynikające z nich poczucie wdzięczności i sprawczości.
Istnieje pewna stara praktyka z zakresu ascezy katolickiej polegająca na tym, by każdego dnia starać się dostrzec jak najwięcej piękna i dobra wokół nas i nad każdym ich okruchem zatrzymać się na chwilę. Założenie jest takie, że jeśli wysycimy duszę dostrzeganiem i docenianiem dobra i piękna, od razu robi się w niej mniej miejsca na zło. Co ciekawe, do analogicznego wniosku dochodzi współczesna psychologia i psychiatria. Słuchałam niedawno podcastu z udziałem psychiatry, Paula Contiego. Rozmowa dotyczyła recepty na zdrowie psychiczne. Okazało się, że osoby zdrowe psychicznie i z wysokim poczuciem szczęścia w życiu charakteryzują się kilkoma cechami, którymi były zdolność do brania odpowiedzialności za własne decyzje, pokora oraz wynikające z nich poczucie wdzięczności i sprawczości.
Sprawczość rozumiana jest jako przekonanie, że mam wpływ na to, co dzieje się wokół mnie (nawet jeśli to jest niewielki zakres najbliższego otoczenia), a wdzięczność wynika z umiejętności dostrzegania otaczającego nas dobra i piękna (nawet jeśli są to drobiazgi).
82 - Podróżujemy ku zdrowiu
Stolica zimą. Co warto zobaczyć w Warszawie o tej porze roku?
86 - Moja pasja
Śpiewamy prosto z serca. Przybliżamy pasję dyrygent Honoraty Siergun prowadzącej chór Oremus
92 - Ekozdrowotnie
Pachnące pranie i dom. Jak to zrobić bez detergentów?
94 - Otaczajmy się pięknem
Poznajmy pięknie kwitnący grudniowy kwiat
Chwila relaksu
96 - Krzyżówki i łamigłówki
Porady zdrowotne
36 - Miód – najstarsze lekarstwo świata
42 - Aromatyczne przyprawy
44 - Inwestycja w zdrowe pokolenie
46 - Staropolskie pierniczki
64 - Naturalne sposoby na cukrzycę
66 - Sprawdź, czy masz cukrzycę
67 - Badania wykrywające cukrzycę
89 - Zjedz jabłko
Inspiracje naturą
90 - Naturalne kosmetyki bez chemii, np. sól różana