co w numerze

Spis treści numeru:

Targ zdrowotny

8 - Ciekawostki

Aplikacje fitness

Aktywni na co dzień

14 - Sposób na aktywność
Fit ball – aktywność dla każdego poleca Marzena Kociuba, fizjoterapeutka

Fit Ball – aktywność dla każdego

To zajęcia fitness z wykorzystaniem dużej, gumowej piłki. Są doskonałe na kręgosłup, proste plecy i smukłą sylwetkę.

Obecnie na rynku dostępnych jest szereg różnego rodzaju piłek gimnastycznych. Mogą różnić się kształtem, rozmiarem, fakturą. Ogólnie najczęściej wybierana i stosowana jest duża, okrągła piłka. Koszt zakupu jest niewielki i można ją kupić w każdym sklepie sportowym. Ćwiczenia z piłką gimnastyczną wykonuje się na wiele sposobów. Polecane są też aktywności, np. Fit Ball, czyli połączenie energicznego fitnessu z ćwiczeniami na piłce.

Zajęcia Fit Ball są niezwykle proste, przyjemne i bezpieczne. Z tego względu polecane są dla każdego. Ćwiczenia z wykorzystaniem piłki gimnastycznej wzmacniają mięśnie, poprawiają stabilność i wspomagają szybki powrót do formy. Bardzo często stosowane są jako forma rehabilitacji. Nic w tym dziwnego, gdyż są to ćwiczenia, które nie obciążają organizmu. Zalecane są dla osób z różnego rodzaju schorzeniami, ograniczeniami fizycznymi oraz problemami z kręgosłupem. Dzięki systematycznym treningom i ukierunkowanym ćwiczeniom dochodzi do zniesienia ograniczeń ruchowych, wzmocnienia mięśni posturalnych, odpowiedzialnych za utrzymanie prawidłowej postawy, poprawy równowagi i koordynacji, a także do wzmocnienia osłabionych mięśni. Fit Ball sprawdza się również jako forma profilaktyki dolegliwości bólowych kręgosłupa, dlatego te ćwiczenia są szczególnie polecane osobom pracującym za biurkiem oraz prowadzącym siedzący tryb życia. Są one też odpowiednie dla osób z zawrotami głowy i zaburzeniami równowagi. Utrzymanie się na piłce wymaga czujności, gotowości i stałej pracy mięśni głębokich. A to z kolei sprzyja utrzymaniu prawidłowej postawy ciała, wyszczupla i wysmukla ciało.

18 - Ćwiczymy dla zdrowia i urody

Rehabilitacja po udarze

22 - Dbam o zdrowie

Prof. Grzegorz Kucharczyk, historyk z Polskiej Akademii Nauk, autor kilkudziesięciu książek i publikacji, zdradza klucz do swojego pisarskiego sukcesu

Żywienie jest ważne

26 - Koszyk pełen zdrowia

Skarb w strączkach. Jakie składniki odżywcze zawierają rośliny strączkowe i jak je zastosować w kuchni

30 - Rośliny zdrowotne
Wierzba na dolegliwości bólowe. Wypróbuj syrop przeciwbólowy z korą wierzby – zachęca Zbigniew T. Nowak

Wierzba na dolegliwości bólowe

Warto sięgnąć do mądrości naszych prababek, które dolegliwości bólowe potrafiły koić przeróżnymi lekami z apteki przyrody. Należy do nich dobrze znana wierzba. Ostatnio została okrzyknięta przez medycynę rośliną przyszłości, bo działa jak aspiryna. Polska od lat należy to krajów, gdzie stosuje się stanowczo za dużo leków przeciwbólowych. Winę za taki stan rzeczy ponoszą przede wszystkim wszędobylskie reklamy tych specyfików. Jednocześnie milczeniem okrywa się fakt, że taka kuracja może zakończyć się poważnymi kłopotami zdrowotnymi. Alternatywą do leków syntetycznych może być wierzba.

Właściwości lecznicze wykazują wierzby biała (Salix alba), iwa (S. caprea) oraz purpurowa (S. purpurea). Wierzba biała to dobrze znane u nas drzewo, dorastające do 25 m, z bardzo szeroką koroną. Ma liście lancetowate, piłkowane po brzegu (kiedy są młode, mają kolor prawie biały – stąd nazwa tego gatunku).

Wierzba iwa to – bardziej niż drzewo (choć czasem je przypomina) – wysoki, rozłożysty, szybko rosnący krzew, osiągający wysokość do 15 m. Pędy ma grube, pokryte szarobrązowym kutnerem, a liście szerokoeliptyczne, lekko pomarszczone, szarawo owłosione. Kwitnie najwcześniej ze wszystkich rosnących w Polsce wierzb, bo już w marcu i kwietniu. Jej pędy z tworzącymi się kwiatostanami (tzw. baziami lub kotkami) są bardzo często używane do wielkanocnych palm i bukietów. Lubi rosnąć na mokradłach, przy rowach, nad brzegami strumieni.

Wierzba purpurowa to typowy krzew wyrastający najwyżej do 3 m wysokości. Potocznie nazywa się ją wikliną. To właśnie z jej giętkich gałązek wyrabia się kosze, meble ogrodowe itp. Ma czerwonawe, błyszczące pędy. Tworzy szarozielone liście, odwrotnie lancetowate, piłkowane brzegiem od połowy blaszki. Jest sadzona specjalnie na plantacjach dla pozyskania gałązek. Rośnie dziko na wilgotnych terenach, np. przy rowach czy nasypach.

34 - Gotuj z siostrą Teresą

Przepisy siostry Teresy Pachnik, m.in. na pączki z różą

38 - Sklepowy detektyw
Oliwa z oliwek i inne oliwy. Czy warto po nie sięgać? – artykuł prof. Ewy Solarskiej

Oliwa z oliwek

Czy naprawdę jest taka zdrowa? A co z innymi oliwami?

Tłuszcze i oleje z punktu widzenia chemii to trójglicerydy (ester gliceryny i 3 łańcuchy kwasu tłuszczowego). Tłuszcze składają się z węgla (C), wodoru (H) i tlenu (O) wiążących się między sobą parami elektronów. Istnieją dwa rodzaje tłuszczów, nasycone i nienasycone. Różnią się jedynie wiązaniem pomiędzy atomami węgla, mają jednakże bardzo odmienny wpływ na organizm. Tłuszcze nasycone niezawierające podwójnych wiązań między atomami węgla w cząsteczce znajdują się w większości w żywności pochodzenia zwierzęcego, lecz także w olejach ze strefy tropikalnej: takich jak palmowy i kokosowy. Występują w diecie w postaci 4 kwasów tłuszczowych: stearynowego (tłuszcz zwierzęcy i czekolada), laurynowego (olej kokosowy), palmitynowego (olej palmowy, produkty pochodzenia zwierzęcego i nabiał) oraz mitystynowego (olej kokosowy i nabiał).

Tłuszcze nienasycone mają dwie formy tłuszczów: jednonienasyconych z jednym podwójnym wiązaniem między atomami węgla (C-C-C-C=C-C-C-C) i wielonienasyconych z dwoma podwójnymi wiązaniami (C-C-C-C=C-C-C-C=C-C-C).Tłuszcze jednonienasycone znajdują się w oliwkach, oleju rzepakowym, nerkowcach, orzeszkach ziemnych i makadamia, migdałach i awokado. Tłuszcze wielonienasycone to m.in. omega-3 i omega-6. Kwasy tłuszczowe omega-3 występują w tłustych rybach takie jak łosoś, makrela, śledź, sardynki, a także siemię lniane. Do tej grupy należą kwasy alfa-linolenowy (ALA) znajdujący się w siemieniu lnianym oraz eikozapentaenowy (EPA) i dokozaheksaenowy(DHA) obecny w planktonie i tłustych rybach. Kwasy tłuszczowe omega-6 w dużych ilościach znajdują się w olejach: kukurydzianym, słonecznikowym, sojowym, sezamowym i z krokosza barwierskiego. Do tej grupy należą kwas linolowy (LA) i gamma-linolenowy (GLA), które są w organizmie przekształcane w wiele istotnych funkcji prostaglandyny. Jednak nadmierne spożycie kwasów tłuszczowych omega-6 wywołuje w organizmie przewlekły stan zapalny, który redukują kwasy omega-3. Dlatego bardzo ważne jest, aby był właściwy stosunek tych dwóch kwasów do siebie w organizmie.

46 - Niedrogi obiad dla całej rodziny

Przygotuj risotto z grzybami

50 - Hit zdrowotny

Soki warzywne. Obniżają ciśnienie i działają przeciwcukrzycowo

54 - Grunt to właściwy jadłospis

Dieta bez glutenu. Jadłospis na 7 dni

62 - Choroby a profilaktyka

Choroby skóry. Wywiad z dr. Witoldem Owczarkiem, dermatologiem

65 - Dieta w praktyce

Post na zdrową cerę

68 - To, czego nam lekarz nie wyjaśnił

Starość to nie choroba

70 - Felieton

Groźna insulinooporność. Artykuł dr Urszuli Krupy

72 - Jemy również oczami

Jak ładnie podać dania warzywne

Inspiracje dla ciała i ducha

74 - Moja historia

Dzięki diecie warzywno-owocowej schudła 17 kilogramów, unormowała cukier i zyskała apetyt… na życie. Poznajmy historię Aldony Franczak

78 - Zdrowie duchowe

Poważne wyzwanie związane ze smartfonami. Artykuł Bogny Białeckiej

82 - Podróżujemy ku zdrowiu

Zimą jedziemy do uzdrowisk. Dokąd warto pojechać o tej porze roku?

86 - Moja pasja

Szyją stroje regionalne. Przybliżamy pasję Barbary Sosnowskiej i Magdaleny Witaszczyk

92 - Ekozdrowotnie

Pierzemy pościel. Bez szkodliwych detergentów

94 - Otaczajmy się pięknem

Kamelie – poznajmy kwiaty doniczkowe kwitnące w lutym

Chwila relaksu

96 - Krzyżówki i łamigłówki

Porady zdrowotne

36 - Różne odsłony leczo
42 - Portrety ziół i przypraw
44 - Zdrowe przekąski
66 - Szansa na szybką diagnozę glejaka

Inspiracje naturą

90 - Naturalne kosmetyki z awokado

Obejrzyj wybrane strony

wideo