Czerwcowy numer miesięcznika Szlachetne Zdrowie. Kup koniecznie

co w numerze

Sklepowy detektyw

Co mamy na talerzu? Ile E-dodatków jest w Twoim menu? Krok po kroku podpowiadamy, jak bez trudu przygotować żywność w 100 proc. naturalną.

Hit zdrowotny
Najmodniejsze produkty. Nasi eksperci przybliżą zdrowotne rośliny i zioła, tak aby wspomagać zdrowie bez lekarstw.
Wywiad extra

Tylko u nas! Doktor Ewa Dąbrowska o diecie warzywno-owocowej.

Aktywni na co dzień

Jesteśmy Twoim trenerem personalnym – zachęcamy do systematycznej aktywności, podajemy skuteczne ćwiczenia, które możesz wykonywać w domu.

Spis treści numeru:

Targ zdrowotny

8 - Ciekawostki

Aplikacje turystyczne

Aktywni na co dzień

14 - Sposób na aktywność

Trening tlenowy i beztlenowy przedstawia Marzena Kociuba, fizjoterapeutka

18 - Ćwiczymy dla zdrowia i urody

Haluksy – objawy, leczenie, rehabilitacja

Haluksy – objawy, leczenie, rehabilitacja

Z pewnością wielu z nas słyszało o takim schorzeniu jak haluksy. Jest to ostatnio dosyć częsta dolegliwość, dlatego też można ją zaliczyć do chorób cywilizacyjnych. Poznajmy bliżej to schorzenie i próby zapobiegania mu oraz leczenia.

Haluksy to nieestetyczne, bolesne zniekształcenia stóp. Schorzenie to nazywane jest inaczej paluchem koślawym, od łacińskiego tłumaczenia określenia pierwszego palca stopy, czyli palucha. Paluch składa się z dwóch paliczków, w połączeniu z kością śródstopia tworzy bardzo silny staw, którego głównym zadaniem jest funkcja podporowa. W efekcie tego staw ten narażony jest na liczne obciążenia, urazy, a co gorsza deformacje, prowadzące między innymi do powstawania takiego schorzenia jak paluch koślawy. Haluksy wywołują wiele nieprzyjemnych dolegliwości bólowych utrudniających chodzenie i normalne funkcjonowanie. Tak więc niewątpliwie trzeba je leczyć nie tylko ze względu estetycznego, ale przede wszystkim z powodu problemów zdrowotnych.

Przyczyny dolegliwości

Na pojawienie się haluksów mają wpływ różne czynniki. Zarówno genetyczne, czyli wrodzone nieprawidłowości w budowie stopy, jak i te nabyte w ciągu życia w wyniku prowadzenia niewłaściwego stylu życia. Zatem w dużej mierze mamy udział w podwyższeniu ryzyka wystąpienia haluksów, dlatego też warto zatroszczyć się o odpowiednią profilaktykę i wiedzę na temat prawidłowego dbania o stopy.

22 - Dbam o zdrowie

Prof. Mieczysław Ryba, historyk, członek Kolegium IPN, wykładowca KUL i AKSiM, o rodzinie oraz swoim zdrowiu fizycznym i psychicznym

Żywienie jest ważne

25 - Niedrogi obiad dla całej rodziny

Da się zrobić!

26 - Koszyk pełen zdrowia

Przeciwzapalne poziomki.Wartości odżywcze i propozycje zastosowania

30 - Rośliny zdrowotne

Krwawnica pospolita. Wypróbuj płyn do płukania gardła – zachęca Zbigniew T. Nowak

Krwawnica pospolita – lek z polskich łąk

Roślina ta polecana jest do płukania bolącego gardła oraz przy aftach i zapaleniu dziąseł. Warto po nią sięgać np. po usunięciu zęba. Na jakie jeszcze dolegliwości można ją zastosować?

Łąki i pastwiska to jedna wielka apteka, z której przy zachowaniu odpowiedniej wiedzy można pozyskiwać zupełnie za darmo mnóstwo wartościowych ziół na przeróżne dolegliwości. Niektórymi z nich wprost zachwyca się światowa medycyna. Wie o tym dobrze człowiek, który z największą troską dba o zdrowie własne i najbliższych. Takim wyjątkowym roślinom leczniczym postanowiłem poświęcić obszerną książkę „Zioła z polskich łąk”. Można ją zamówić w księgarniach „Naszego Dziennika”.

Jedną z roślin występujących często na naszych łąkach, a prawie zupełnie zapomnianą w medycynie, jest krwawnica pospolita. Zbierajmy ją na własny użytek przez całe lato.

Gdzie występuje?

Krwawnica pospolita (Lythrum salicaria) jest rośliną wieloletnią o wysokości od 50 do nawet 100 cm. Jej liście są lekko błyszczące, lancetowate, a dolne – sercowate. Tworzy gęste kwiatostany na szczycie pędów, a w nich kwiaty w okółkach barwy różowofioletowej lub purpurowofioletowej. Kwitnie bardzo długo, od lipca do września, a nawet dłużej – gdy rośliny były skoszone w czerwcu i znów odrosły. Krwawnica dostarcza pszczołom dużej ilości wartościowego nektaru. W Polsce widziałem wiele miejsc, gdzie roślina ta tworzy przepiękne zbiorowiska przypominające jeden olbrzymi purpurowofioletowy dywan.

34 - Gotuj z siostrą Teresą

Przepisy siostry Teresy Pachnik, m.in. na tartę z truskawkami

38 - Sklepowy detektyw

Ostrożnie z bananami – radzi prof. Jerzy Szymona

Ostrożnie z bananami

Na rynek europejski trafiają głównie banany pastewne, potraktowane potężną ilością środków chemicznych.

Postępująca globalizacja rolnictwa powoduje powstawanie olbrzymich latyfundiów, których powierzchnia jest liczona nie w hektarach, ale w setkach kilometrów kwadratowych. Ziemia jest wykupowana lub zabierana siłą farmerom i rolnikom, a jej właścicielami zostają koncerny międzynarodowe. Ci z kolei w zacisznych gabinetach ulokowanych na szczytach wieżowców w centrach wielkich miast ustalają zasady „produkcji”, która nie liczy się z dobrem ziemi, przyrody i ludzi tam pracujących. Liczy się tylko zysk.

Jednym z przykładów globalnego rolnictwa jest uprawa i handel bananami. W całej Europie w każdym sklepie spożywczym, a na pewno we wszystkich sklepach sieci handlowych można każdego dnia przez okrągły rok dostać banany. Stały się tak powszechne. Najczęściej jednak nie mamy wiedzy, jak zostały wytworzone i w jaki sposób dotarły do sklepów w naszym kraju. To, że banany rosną w krajach tropikalnych, a nie na polskich polach, to wiemy. Banany, a właściwie bananowce uprawiane są na plantacjach liczących tysiące hektarów w tak zwanych republikach bananowych Ameryki Łacińskiej i krajach afrykańskich. Plantacje te są własnością wielkich międzynarodowych koncernów, których logo jest przyklejane na skórce banana. Ziemia została wykupiona lub przymusowo zawłaszczona przez wielkie koncerny. Aby pozyskać tereny pod uprawy, korporacje wypędzają rdzennych mieszkańców z ich ziem. Nawet dochodziło do wojen bananowych, w których o plantacje walczyły wojska w interesie międzynarodowych koncernów. Dziewięćdziesiąt procent bananów przechodzi przez zakłady pięciu potentatów: Chiquita (USA), Dole (USA), Del Mointe (Chile), Fyffes (Irlandia) oraz Noboa/Bonita (Ekwador). Istnieje skomplikowany system porozumień handlowych, które regulują, jakie kraje, na jakich warunkach mogą eksportować banany i na które rynki. Nie liczą się tu zasady WTO, czyli Światowej Organizacji Handlu. Republiki bananowe są w zasadzie quasi-państwami, całkowicie zależnymi od międzynarodowych koncernów.

50 - Hit zdrowotny

Prozdrowotne oliwki. Poznaj ich smak i niezwykłą wartość

54 - Grunt to właściwy jadłospis

Dieta antyrakowa. Jadłospis na 7 dni

60 - Choroby a profilaktyka

Nowotwory da się wyleczyć. Wywiad z prof. Elżbietą Starosławską i dr Beatą Kościańską

66 - Dieta w praktyce

Post przeciwdziała nowotworom

70 - To, czego nam lekarz nie wyjaśnił

Uciążliwe przebarwienia. O czym mogą świadczyć?

72 - Felieton

Starzenie się można cofnąć? Artykuł dr Urszuli Krupy

74 - Jemy również oczami

Jak ładnie podać sałatki i desery owocowe

Inspiracje dla ciała i ducha

76 - Moja historia

Dzięki diecie warzywno-owocowej rozpoczęła swoją drogę zdrowego stylu życia. Zyskała odporność, energię i pogodny nastrój. Poznajmy historię Aleksandry Szucht

80 - Zdrowie duchowe

Jak łagodzić stany lękowe? Artykuł Bogny Białeckiej

84 - Podróżujemy ku zdrowiu

Rowerem przez Polskę. Polecamy najlepsze szlaki rowerowe

88 - Moja pasja

Służba z misją. Strażacy Michał Szalc i Bartłomiej Waligóra opowiadają o ratowaniu ludzi podczas trzęsienia ziemi w Turcji i w innych miejscach

94 - Ekozdrowotnie

Czyścimy biżuterię. Bez chemii

102 - Otaczajmy się pięknem

Czerwcowe kwiaty

Chwila relaksu

104 - Krzyżówki i łamigłówki

Porady zdrowotne

24 - Zioła na czerwiec
42 - Wróćmy do pieczenia chleba
44 - Dietetyczne triki
64 - Nie ignorujmy objawów
65 - Badania pod kątem nowotworów
68 - Jelita a antybiotyki
91 - Bańki do masażu i przy infekcji
96 - Pasy lecznicze
98 - Dokumentacja medyczna
100 - (Nie)konieczna suplementacja

Inspiracje naturą

92 - Naturalne kosmetyki z kwiatów

Obejrzyj wybrane strony

prenumerata

Tylko 165,00 za 12 wydań!

Kwartalna

3 kolejne egzemplarze

45,00 zł

Półroczna

6 kolejnych egzemplarzy

90,00 zł

Roczna

12 kolejnych egzemplarzy

165,00 zł

– oszczędzasz równowartość 1 egzemplarza

Dwuletnia

24 kolejne egzemplarze

330,00 zł

– oszczędzasz równowartość 2 egzemplarzy

Prenumerata tel. 22 515 77 90

email: prenumerata@szlachetnezdrowie.pl

wideo

promocja

Wyleczyć się
z otyłości i nadwagi

Co 5 Polak ma nadwagę lub otyłość. Specjaliści alarmują – nadmiar wagi powoduje zaburzenia praktycznie każdego układu i narządu w naszym organizmie. Nie ma innej przewlekłej choroby o tak dużej liczbie potencjalnych chorób i zaburzeń; to ponad 200 pozycji. Dlatego warto podjąć leczenie nadwagi i otyłości.

archiwum

Styczeń 2024
Luty 2024
Marzec 2024
Kwiecień 2024
Maj 2023
Styczeń 2023
Luty 2023
Marzec 2023
Kwiecień 2023
Maj 2023
Lipiec 2023
Sierpień 2023
Wrzesień 2023
Październik 2023
Listopad 2023
Grudzień 2023
Styczeń 2022
Luty 2022
Marzec 2022
Kwiecień 2022
Maj 2022
Czerwiec 2022
Lipiec 2022
Sierpień 2022
Wrzesien 2022
Październik 2022
Listopad 2022
Grudzień 2022
Styczeń 2021
Luty 2021
Marzec 2021
Kwiecień 2021
Maj 2021
Czerwiec 2021
Lipiec 2021
Sierpień 2021
Wrzesień 2021
Październik 2021
Listopad 2021
Grudzień 2021
Styczeń 2020
Luty 2020
Marzec 2020
Kwiecień 2020
Maj 2020
Czerwiec 2020
Lipiec 2020
Sierpień 2020
Wrzesien 2020
Październik 2020
Listopad 2020
Grudzień 2020
Marzec 2019
Kwiecień 2019
Maj 2019
Czerwiec 2019
Lipiec 2019
Sierpień 2019
Wrzesień 2019
Październik 2019
Listopad 2019
Grudzień 2019

o nas:

W dzisiejszym świecie dostęp do informacji, również zdrowotnych, jest dużo ła­twiejszy niż kiedyś, ale znacznie trudniejsze jest dotarcie do tych sprawdzonych i właściwych. Dlatego miesięcznik „Szlachetne Zdrowie” powstał z myślą o tych Czytelnikach, którzy chcą mieć stały dostęp do takich wiadomości.

W niezwykle ciekawych artykułach, wywiadach, historiach, które znajdą Państwo w miesięczniku zdrowotnym, prezentujemy tylko te prawdziwe i naprawdę służące naszemu zdrowiu duchowemu i fizycznemu. Wierzymy, że lektura „Szlachetnego Zdrowia” pozwoli Państwu odnaleźć właści­we ścieżki do źródła zdrowia. Cały zespół miesięcznika zdrowotnego dokłada wszelkich starań, aby tak się stało.

produkty firmowe

Notes

19.9 zł

Plecak

29.9 zł

Plecak

29.9 zł

Plecak

29.9 zł

Kubek

17.9 zł

Kubek

17.9 zł

Fartuch

35 zł

Długopis

3.5 zł

Kosmetyczka

23.9 zł

Torba

15 zł

Produkty z limitowanej serii Szlachetne Zdrowie można zamawiać:

zamowienia@naszdziennik.pl
(22) 850 60 20
(22) 850 60 00