Kwietniowy numer miesięcznika Szlachetne Zdrowie
Kup koniecznie!

co w numerze

Sklepowy detektyw
Co mamy na talerzu? Ile E-dodatków jest w Twoim menu? Krok po kroku podpowiadamy, jak bez trudu przygotować żywność w 100 proc. naturalną.
Hit zdrowotny

Najmodniejsze produkty. Nasi eksperci przybliżą zdrowotne rośliny i zioła, tak aby wspomagać zdrowie bez lekarstw.

Wywiad extra

Tylko u nas! Doktor Ewa Dąbrowska o diecie warzywno-owocowej.

Aktywni na co dzień

Jesteśmy Twoim trenerem personalnym – zachęcamy do systematycznej aktywności, podajemy skuteczne ćwiczenia, które możesz wykonywać w domu.

Spis treści numeru:

Targ zdrowotny

8 - Ciekawostki

Aplikacje do rozpoznawania roślin i ptaków

Aktywni na co dzień

14 - Sposób na aktywność

Trening kolarski opisuje Marzena Kociuba, fizjoterapeutka

Trening kolarski dla początkujących

Kolarstwo staje się coraz popularniejszym sportem. To aktywność, która sprzyja formowaniu sylwetki, podnoszeniu kondycji, wydolności fizycznej i doskonale wpływa na cały organizm.

Aby taki trening był bezpieczny, należy przede wszystkim upewnić się, że nie mamy do niego przeciwwskazań, a następnie poznać jego etapy i specyfikę. Obejmuje on kilka aktywności, które mają one odpowiednio przygotować organizm do danego wysiłku fizycznego. W trakcie treningu wykonuje się ćwiczenia o różnym stopniu obciążenia, kształtujące ogólną sprawność, poprawiające konkretne elementy motoryczne. Oprócz indywidualnie zaplanowanych ćwiczeń trzeba też pamiętać o odpowiedniej diecie. Jedno w połączeniu z drugim gwarantuje szybką utratę nadmiernej tkanki tłuszczowej, a także wypracowanie większej masy mięśniowej, a tym samym siły i wytrzymałości.

Rozpoczynamy od rozgrzewki

Każdy trening rozpoczynamy oczywiście rozgrzewką. Sprzyja ona bezpieczeństwu, prawidłowemu przygotowaniu organizmu do konkretnego wysiłku. Chroni przed urazami w trakcie części właściwej treningu, rozgrzewa mięśnie, zwiększa zakresy ruchomości w stawach, stopniowo przyzwyczajając ciało do coraz wyższego wysiłku, a także minimalizuje pojawianie się tzw. zakwasów po treningu. Rozgrzewkę przed treningiem kolarskim można wykonać na dwa sposoby. Sposób pierwszy: rozgrzewka ogólna. Polega ona na wykonywaniu ćwiczeń z wykorzystaniem własnej masy ciała. Są to ćwiczenia czynne, wolne, takie jak przysiady, bieg w miejscu, brzuszki, pajacyki. Sposób drugi: rozgrzewka specjalistyczna, czyli taki typ umiarkowanego wysiłku o charakterze zbliżonym do wykonywanego treningu. W przypadku kolarstwa może to być spokojna jazda na rowerze stacjonarnym lub trenażerze. Każda rozgrzewka powinna być dostosowana do możliwości ćwiczącego i oraz do długości treningu. Im dłuższy trening, tym dłuższa rozgrzewka. Po jej zakończeniu od razu przechodzimy do części właściwej.

Po części głównej bardzo ważne jest też odpowiednie zakończenie: wyciszenie organizmu i bezpieczne przejście w stan odpoczynku. Nie należy pomijać tego etapu – w szczególności gdy wysiłek był bardzo intensywny. W przeciwnym razie może to skutkować zakwaszeniem organizmu lub zastojem żylnym. Część ta polega na stopniowym obniżaniu intensywności wysiłku i zmniejszaniu wysokości tętna do tętna spoczynkowego.

18 - Ćwiczymy dla zdrowia i urody

Przyczyny drętwienia rąk i ćwiczenia wzmacniające dłonie i nadgarstki

22 - Dbam o zdrowie

Rozmowa z Łukaszem Lechem, reżyserem i artystą estradowym, o tym, czym się inspiruje przy tworzeniu spektakli i audycji muzycznych

Żywienie jest ważne

25 - Niedrogi obiad dla całej rodziny

Da się zrobić!

26 - Koszyk pełen zdrowia

Wiosenny szczypiorek. Wartości odżywcze i propozycje wykorzystania

30 - Rośliny zdrowotne

Stokrotka – cenny lek z łąki. Wypróbuj zioła na oczyszczenie organizmu – zachęca Zbigniew T. Nowak

Stokrotka – cenny lek z łąki

Kryje w sobie wartościowe substancje lecznicze. Wykonane z niej medykamenty są wykorzystywane w leczeniu schorzeń górnych dróg oddechowych, stanów zapalnych dróg żółciowych, poprawiają wygląd cery, odtruwają organizm i likwidują zmęczenie. Pan Bóg rozdaje ludziom za darmo przeróżne leki. Oby tylko człowiek chciał je dostrzegać w drodze do zdrowia. Najwięcej można ich pozyskiwać właśnie w kwietniu, maju i czerwcu. Nasze łąki i pastwiska to jedna wielka Boża apteka. Jednym z takich wyjątkowych leków jest dobrze znana stokrotka pospolita. Jako symbol niewinności była od wieków poświęcona Matce Bożej.

Gdzie występuje?

Stokrotka pospolita (Bellis perennis) to roślina wieloletnia, ale czasem jednoroczna. Tworzy dość silną rozetę łopatkowych lub jajowatych liści. Pozostają zielone nawet pod śniegiem. Osiąga wysokość od 5 do 15 cm. Kwiatostanem stokrotki jest koszyczek umieszczony na szczycie łodygi. Znajdują się w nim brzeżne kwiaty nibyjęzyczkowate barwy jasnoróżowej, ciemnoróżowej, białej lub białoróżowawej i środkowe – złocistożółte. Istnieje bardzo dużo odmian hodowlanych o pełnych bądź półpełnych koszyczkach kwiatowych, także w kolorze karminowym, oraz o ciekawym, np. jeżykowatym, kształcie kwiatów brzeżnych. Najobficiej kwitnie wiosną – od marca do końca maja. Dziko rosnącą stokrotkę można znaleźć na wilgotnych łąkach, pastwiskach, niewielkich wzgórzach. Roślinę tę można również spotkać w pobliżu leśnych strumieni, przy rowach, przydrożach i na trawnikach. Jej odmiany hodowlane o dużych, dekoracyjnych kwiatach chętnie uprawia się w ogródkach, na działkach, balkonach, tarasach zwykle wraz z bratkami.

34 - Gotuj z siostrą Teresą

Przepisy siostry Teresy Pachnik na świąteczne dania

38 - Sklepowy detektyw

Dietę przeciwko grzybicy przedstawia prof. Ewa Solarska

50 - Hit zdrowotny

Odżywcze awokado. Poznaj jego smak i niezwykłą wartość

54 - Grunt to właściwy jadłospis

Dieta bez laktozy wraz z jadłospisem na 7 dni

62 - Choroby a profilaktyka

Nie ignoruj objawów astmy. Wywiad z dr. Piotrem Dąbrowieckim

67 - Dieta w praktyce

Post na choroby alergiczne

70 - To, czego nam lekarz nie wyjaśnił

Wielotorbielowatość nerek – czym jest ta choroba?

72 - Felieton

Jedzmy kurkumę! Artykuł dr Joanny Barczyńskiej

74 - Jemy również oczami

Dekorujemy wielkanocne ciasta

Inspiracje dla ciała i ducha

76 - Moja historia

Dieta warzywno-owocowa pomogła mu na chore kolana. Poznaj historię Marka Brunka

80 - Zdrowie duchowe

Bądź zdrów – jak dbać o zdrowie psychiczne. Artykuł Bogny Białeckiej

Bądź zdrów

Od czego zależy zdrowie psychiczne? Wiele osób odpowie, że od genetyki czy uwarunkowań biologicznych, ewentualnie od środowiska, w którym dorastamy i żyjemy. Zdrowie psychiczne utożsamiamy z byciem osobą pogodną, zadowoloną z życia, przyjazną dla innych.

Pogoda ducha to w gruncie rzeczy cecha osobowości, a środowisko, choć oddziałuje na nas, nie ma decydującego wpływu na stan zdrowia. Można spotkać osoby, które mimo niezwykle trudnych warunków życia zachowują zdrowie psychiczne.

Psyche i soma

Może łatwiej będzie to zrozumieć przez analogię do zdrowia fizycznego. Niektóre osoby rodzą się obciążone poważnymi chorobami wymagającymi ciągłego leczenia lub wręcz uniemożliwiającymi im normalne życie. Jednak większość z nas rodzi się jako osoby zdrowe. Wyglądamy różnie, są wśród nas i brzydale, i osoby wybitnie piękne. Ludzie mają różne proporcje kończyn, jednak to wszystko mieści się w zakresie normy zdrowia fizycznego. Nikt nie będzie twierdził, że tylko osoby piękne i o idealnych proporcjach ciała są zdrowe. Analogicznie jest ze zdrowiem psychicznym. Niektórzy rodzą się obciążeni poważnymi chorobami psychicznymi. Jednak większość z nas jest zdrowa. Jedni będą pogodni z natury, inni będą bardziej pesymistycznie podchodzić do życia. Jeżeli ktoś wychowuje się w patologicznej rodzinie lub doświadcza traumy, wpływa to na jego funkcjonowanie i zdrowie psychiczne. Mimo to większość z nas wychowuje się w rodzinach zdrowych lub wystarczająco zdrowych, to znaczy w rodzinach doświadczających kryzysów, lecz z nich wychodzących.

84 - Podróżujemy ku zdrowiu

Jedziemy do Kalwarii Zebrzydowskiej. Zobacz, co warto tam zobaczyć

88 - Moja pasja

Poznajmy zamiłowanie do muzyki braci Kuby i Filipa Laszkowskich

94 - Ekozdrowotnie

Naturalne wybielacze. Bez chemii

96 - Aktywna rodzina

Ćwiczą ciało i hartują ducha. Przedstawiamy rodzinę Gontarczyków

102 - Otaczajmy się pięknem

Wiosenne krokusy

Chwila relaksu

104 - Krzyżówki i łamigłówki

Porady zdrowotne

42 - Solidna patelnia
44 - Kupujemy warzywa i owoce
60 - Gdy brakuje tchu
65 - Badania w kierunku astmy i alergii
66 - Uczuleni na pyłki
68 - Zdrowie na co dzień
99 - Fitness dla wzroku
100 - Sól do celów rehabilitacyjnych

Inspiracje naturą

92 - Maseczki na piękną cerę

Obejrzyj wybrane strony

prenumerata

Tylko 165,00 za 12 wydań!

Kwartalna

3 kolejne egzemplarze

45,00 zł

Półroczna

6 kolejnych egzemplarzy

90,00 zł

Roczna

12 kolejnych egzemplarzy

165,00 zł

– oszczędzasz równowartość 1 egzemplarza

Dwuletnia

24 kolejne egzemplarze

330,00 zł

– oszczędzasz równowartość 2 egzemplarzy

Prenumerata tel. 22 515 77 90

email: prenumerata@szlachetnezdrowie.pl

wideo

promocja

Wyleczyć się
z otyłości i nadwagi

Co 5 Polak ma nadwagę lub otyłość. Specjaliści alarmują – nadmiar wagi powoduje zaburzenia praktycznie każdego układu i narządu w naszym organizmie. Nie ma innej przewlekłej choroby o tak dużej liczbie potencjalnych chorób i zaburzeń; to ponad 200 pozycji. Dlatego warto podjąć leczenie nadwagi i otyłości.

archiwum

Styczeń 2024
Luty 2024
Marzec 2024
Kwiecień 2024
Maj 2023
Styczeń 2023
Luty 2023
Marzec 2023
Maj 2023
Czerwiec 2023
Lipiec 2023
Sierpień 2023
Wrzesień 2023
Październik 2023
Listopad 2023
Grudzień 2023
Styczeń 2022
Luty 2022
Marzec 2022
Kwiecień 2022
Maj 2022
Czerwiec 2022
Lipiec 2022
Sierpień 2022
Wrzesien 2022
Październik 2022
Listopad 2022
Grudzień 2022
Styczeń 2021
Luty 2021
Marzec 2021
Kwiecień 2021
Maj 2021
Czerwiec 2021
Lipiec 2021
Sierpień 2021
Wrzesień 2021
Październik 2021
Listopad 2021
Grudzień 2021
Styczeń 2020
Luty 2020
Marzec 2020
Kwiecień 2020
Maj 2020
Czerwiec 2020
Lipiec 2020
Sierpień 2020
Wrzesien 2020
Październik 2020
Listopad 2020
Grudzień 2020
Marzec 2019
Kwiecień 2019
Maj 2019
Czerwiec 2019
Lipiec 2019
Sierpień 2019
Wrzesień 2019
Październik 2019
Listopad 2019
Grudzień 2019

o nas:

W dzisiejszym świecie dostęp do informacji, również zdrowotnych, jest dużo ła­twiejszy niż kiedyś, ale znacznie trudniejsze jest dotarcie do tych sprawdzonych i właściwych. Dlatego miesięcznik „Szlachetne Zdrowie” powstał z myślą o tych Czytelnikach, którzy chcą mieć stały dostęp do takich wiadomości.

W niezwykle ciekawych artykułach, wywiadach, historiach, które znajdą Państwo w miesięczniku zdrowotnym, prezentujemy tylko te prawdziwe i naprawdę służące naszemu zdrowiu duchowemu i fizycznemu. Wierzymy, że lektura „Szlachetnego Zdrowia” pozwoli Państwu odnaleźć właści­we ścieżki do źródła zdrowia. Cały zespół miesięcznika zdrowotnego dokłada wszelkich starań, aby tak się stało.

produkty firmowe

Notes

19.9 zł

Plecak

29.9 zł

Plecak

29.9 zł

Plecak

29.9 zł

Kubek

17.9 zł

Kubek

17.9 zł

Fartuch

35 zł

Długopis

3.5 zł

Kosmetyczka

23.9 zł

Torba

15 zł

Produkty z limitowanej serii Szlachetne Zdrowie można zamawiać:

zamowienia@naszdziennik.pl
(22) 850 60 20
(22) 850 60 00