Znaczenie jodu dla zdrowia
Jak zadbać o odpowiedni poziom jodu w organizmie
Jod jest mikroelementem, którego najważniejszym źródłem są skały bogate w ten pierwiastek. Na skutek procesów fizykochemicznych uwalniany jest do mórz i oceanów. Znaczne jego ilości znajdują się więc w produktach pochodzenia morskiego. Ilość jodu zawarta w powietrzu zależy od odległości od mórz i oceanów, ale także od stopnia zanieczyszczenia środowiska związkami siarki i ołowiu. Jod występuje w dwóch postaciach, organicznej i nieorganicznej, które zostały zaklasyfikowane odpowiednio do niebezpiecznej i bezpiecznej formy jodu.
Epidemia niedoboru jodu
Jod, jako podstawowy składnik hormonów tarczycy, uczestniczy w regulacji metabolizmu organizmu człowieka. Należy do niezbędnych mikroelementów, które są dostarczane wraz z pokarmem. Absorpcję jodu w przewodzie pokarmowym u ludzi ocenia się na poziome 80-92 proc. Obecnie obserwujemy epidemię niedoboru jodu – są nią dotknięci mężczyźni, kobiety i dzieci, a zwłaszcza wegetarianie. Niedobór jodu stwierdza się między innymi dlatego, że w pożywieniu, wodzie, lekach i wielu przedmiotach codziennego użytku dramatycznie wzrosła ilość konkurujących z jodem toksycznych halogenków (halidków), tj. bromków, fluorków, chlorków oraz nadchlorków. Jednocześnie zaczęto odnotowywać zwiększoną zapadalność na choroby tarczycy, torbiele i nowotwory piersi (w organizmach kobiet cierpiących na raka piersi odnotowano podwyższone stężenie bromu i fluoru), raka prostaty oraz otyłość, a dodatkowo więcej przypadków opóźnień w fizycznym i umysłowym rozwoju dzieci. W Japonii, gdzie dawka spożywanego jodu jest 100 razy większa niż na Zachodzie, wskaźniki występowania tych schorzeń są znacznie niższe.
Niedobór jodu lub powiązana z tym niedoczynność tarczycy mogą być przyczyną takich symptomów, jak: łamliwe paznokcie, zimne dłonie i stopy, obniżona tolerancja zimna, stany depresyjne, trudności w połykaniu, sucha skóra, przesuszone i wypadające włosy, zmęczenie, wysoki poziom cholesterolu, chrypa, bóle gardła, bezpłodność, ospałość, nieregularne miesiączki, przedwczesna menopauza, słaba pamięć i koncentracja, niskie tętno, tycie, zmniejszone wydzielanie potu – nawet po intensywnym wysiłku fizycznym. Z powodu niedoboru jodu można cierpieć również na dysfunkcje w pracy tarczycy, torbiele piersi, a nawet nowotwory – zwłaszcza piersi, jajników, błony śluzowej macicy lub prostaty.