Sierpniowy numer miesięcznika Szlachetne Zdrowie już w sprzedaży

co w numerze

Sklepowy detektyw

Co mamy na talerzu? Ile E-dodatków jest w Twoim menu? Krok po kroku podpowiadamy, jak bez trudu przygotować żywność w 100 proc. naturalną.

Hit zdrowotny

Najmodniejsze produkty. Nasi eksperci przybliżą zdrowotne rośliny i zioła, tak aby wspomagać zdrowie bez lekarstw.

Wywiad extra

Tylko u nas! Doktor Ewa Dąbrowska o diecie warzywno-owocowej.

Aktywni na co dzień

Jesteśmy Twoim trenerem personalnym – zachęcamy do systematycznej aktywności, podajemy skuteczne ćwiczenia, które możesz wykonywać w domu.

Spis treści numeru:

Targ zdrowotny

8 - Ciekawostki

Aplikacje do planowania czasu oraz akcesoria turystyczne

Aktywni na co dzień

12 - Sposób na aktywność

Poznajmy callanetics – zachęca Marzena Kociuba, fizjoterapeutka

Callanetics - ćwiczenia izometryczne

Poprawiają wygląd sylwetki, pomagają spalić zbędną tkankę tłuszczową, wzmacniają mięśnie i nie obciążają stawów.

Obecnie do wyboru mamy szereg przeróżnych ćwiczeń, dzięki czemu aktywność fizyczna jest bardziej atrakcyjna, gdyż daje nam wiele możliwości wszechstronnego rozwoju fizycznego oraz dostosowania wysiłku do swoich możliwości i predyspozycji. Spośród licznych ćwiczeń na szczególną uwagę zasługuje callanetics.

Callanetics to inaczej ćwiczenia izometryczne, które polegają na stałym napinaniu mięśni oraz utrzymaniu tego napięcia przez określony odcinek czasu. W praktyce polega to na wprowadzeniu mięśnia w skurcz izometryczny, w trakcie którego mięsień pozostaje w napięciu bez zmiany jego długości. Ćwiczenia izometryczne powodują pobudzenie mięśnia do pracy bez wykonania ruchu lub przy ruchu o bardzo niewielkim zakresie.

Wykonywanie regularnych treningów callanetics niesie ze sobą liczne korzyści. Przede wszystkim poprawia się ogólna kondycja, wytrzymałość i oporność mięśni na wysiłek. Dzięki takim ćwiczeniom można w szybki i przyjemny sposób pozbyć się nadmiernej tkanki tłuszczowej, nadmiernego cellulitu, ujędrnić skórę, przez co poprawia się wygląd ciała, a sylwetka staje się smuklejsza.

Trening ten wpływa również pozytywnie na nasze zdrowie. Dzięki ćwiczeniom poprawiamy pracę układu krążeniowo-oddechowego, uelastyczniamy żyły oraz niwelujemy ryzyko pojawienia się wielu chorób, takich jak cukrzyca, nadciśnienie czy zmiany degeneracyjne w stawach. Oprócz tego ćwiczenia te uelastyczniają stawy, wzmacniają mięśnie posturalne oraz głębokie odpowiedzialne za utrzymanie prawidłowej postawy ciała, poprawiając tym samym stabilizację, równowagę, koordynację ruchową, a także zmniejszając, a nawet całkowicie eliminując dolegliwości bólowe pleców.

Jest to aktywność zalecana praktycznie dla każdego, niezależnie od wieku, możemy ją podejmować nawet przy różnych schorzeniach.

18 - Ćwiczymy dla zdrowia i urody

Rehabilitacja w reumatoidalnym zapaleniu stawów

22 - Dbam o zdrowie

Rozmowa z aktorem R Piotrem Zajączkowskim o spełnionym marzeniu i pracy kaskadera

Żywienie jest ważne

26 - Koszyk pełen zdrowia

Pyszny agrest. Wartości odżywcze i propozycje wykorzystania

30 - Rośliny zdrowotne

Malina – pogromca wirusów. Wypróbuj owoce i liście maliny na przeziębienie i grypę – zachęca Zbigniew T. Nowak

Malina – pogromca wirusów

A gdyby tak wsłuchać się w to, co podpowiada człowiekowi apteka Pana Boga, która od wieków dysponuje skutecznymi i bezpiecznymi środkami zwalczającymi wirusy? Doceńmy maliny, one potrafią niszczyć groźne drobnoustroje.

Sezon na maliny trwa i będzie trwał aż do jesiennych przymrozków, bo od jakiegoś czasu wprowadzono do uprawy odmiany długo owocujące. W kuracjach stosuje się zarówno owoce, jak i liście maliny. Te pierwsze służą nam do produkcji najsmaczniejszych i najzdrowszych przetworów na zimowy czas. Są to przeważnie soki, przeciery, dżemy, rzadziej kompoty. Kto ma odpowiednie warunki, ten może maliny suszyć. Do tego celu najlepiej przydają się minisuszarnie (dostępne w sklepach AGD). Do suszenia wybierajmy raczej owoce nieprzejrzałe, bo te szybko puszczają sok podczas suszenia. Niektórzy próbują także suszyć np. pod zadaszeniem przy zapewnieniu dobrego przewiewu, ale to udaje się tylko w czasie wyjątkowo upalnej pogody i małej wilgotności powietrza. Wysuszone owoce od razu pakujemy do szczelnych, koniecznie suchych pojemników, aby nie traciły swojego urzekającego aromatu. Tego typu susz to znakomity surowiec do komponowania przeróżnych oryginalnych herbatek owocowych.

Cenne są także liście

Maliny zawierają sporo witamin C, E i z grupy B (B1, B2, B6, biotyna) oraz soli mineralnych, np. magnez, potas, wapń, żelazo, cynk, miedź, mangan. Odkryto w nich również cenny dla zdrowia kwas elagowy i galusowy oraz flawonoidy i cenny błonnik.

Liście maliny, zawierają dużo witaminy C, którą najlepiej pozyskiwać z krzewów rosnących w lasach lub ogródkach, gdzie w ogóle nie stosuje się ani nawozów sztucznych, ani środków chemicznych. Należy zbierać je latem, a następnie suszyć w przewiewnym miejscu, nie na słońcu! Liście posiadają niemal identyczne działanie napotne jak przetwory z owoców maliny i herbatki z ich suszu.

34 - Gotuj z siostrą Teresą

Przepisy s. Teresy Pachnik na sierpniowe dania

38 - Sklepowy detektyw

Co jeść przy nadciśnieniu tętniczym?

Dieta na nadciśnienie

 W przypadku nadciśnienia tętniczego, obok postępowania farmakologicznego, warto jednocześnie zastosować radykalne działania pozafarmakologiczne, m.in. odpowiednie żywienie.

Jakiś czas temu miałam okazję towarzyszyć pacjentowi, który miał rozpoznane nadciśnienie tętnicze, zaawansowaną chorobę wieńcową (obecność blaszek miażdżycowych była potwierdzona w tomografii – w angio CT tętnic wieńcowych, USG doppler tętnic szyjnych i kończyn dolnych) i cukrzycę typu 2. Często odczuwał bóle w klatce piersiowej.

 Terapię dietą rozpoczął od 6-tygodniowego programu warzywno-owocowego według zaleceń dr Ewy Dąbrowskiej. Następnie stosował pełnowartościową dietę opartą na nieprzetworzonych produktach roślinnych, wybitnie niskotłuszczową.

Obowiązki zawodowe wykładowcy wspaniale łączył z opieką nad wnukami, z którymi ma bliskie relacje. Początkowo wizyty kontrolne były co 2-3 tygodnie, potem co miesiąc, a następnie co pół roku. Stopniowo odstawiliśmy leki obniżające ciśnienie. Wartości 110/65 nie wymagały już korekcji. Ustąpiła dławica piersiowa, wysiłek fizyczny nie powodował bólu za mostkiem. Próba wysiłkowa, wcześniej nieprawidłowa, obecnie nie ma odchyleń od normy. W kontrolnym badaniu USG doppler tętnic szyjnych stwierdzona wcześniej zwapniała blaszka miażdżycowa w rozwidleniu po prostu znikła. Pacjentowi najczęściej na wizytach towarzyszyli najbliżsi (czasem nawet ukochane wnuki), którzy przez cały ten czas intensywnie wspierali go, przygotowując część potraw i także stosując ten sam styl odżywiania. Myślę, że jest to realna pomoc. Jestem pełna uznania dla całej rodziny, a najbardziej dla samego pacjenta za wytrwałość i determinację w dążeniu do odzyskania zdrowia. Obecnie po kilku latach diety roślinnej i stwierdzeniu cofnięcia się zmian miażdżycowych, nadciśnienia i objawów cukrzycy do jadłospisu pacjenta dodatkowo została wprowadzona raz w tygodniu mała ilość gotowanej ryby, w celu utrzymania odpowiedniej masy ciała. U większości pacjentów pozostających na terapeutycznej diecie roślinnej wprowadzanie ryby nie jest konieczne.

50 - Hit zdrowotny

Czosnek niedźwiedzi. Poznaj jego wartość

54 - Grunt to właściwy jadłospis

Dieta antycholesterolowa

62 - Profilaktyka chorób

Unormuj cholesterol – rozmowa z prof. Rafałem Dąbrowskim

66 - Niedrogi obiad dla całej rodziny

Da się zrobić!

67 - Dieta w praktyce

Post obniża cholesterol

70 - Jemy również oczami

Serwujemy apetyczny chłodnik

72 - To, czego nam lekarz nie wyjaśnił

Bańki lekarskie – jak działają?

74 - Felieton

Gdy atakuje grzybica. Artykuł dr Urszuli Krupy

Inspiracje dla ciała i ducha

76 - Moja historia

Dieta warzywno-owocowa działa na ciało i ducha. Poznajmy historię siostry Łukaszy z Łańcuta

80 - Zdrowie duchowe

Czas odzyskać kontrolę. Artykuł Małgorzaty Więczkowskiej

84 - Podróżujemy ku zdrowiu

Niezwykłe Muzeum Flisactwa Polskiego w Ulanowie

88 - Moja pasja

Poznajmy Jacka Kwiatkowskiego i jego niezwykłe hobby: dekoracyjne kwiaty zamknięte w słoikach

94 - Ekozdrowotnie

Pierzemy ścierki i ręczniki. Bez chemii

102 - Otaczajmy się pięknem

Kwiatowy zakątek

Chwila relaksu

104 - Krzyżówki i łamigłówki

Porady zdrowotne

24 - Zioła na sierpień
42 - Zdrowe soki ze słońca
44 - Siedem powodów, aby jeść jabłka
96 - Bez wody ani rusz
98 - Seniorzy i fizjoprofilaktyka
100 - Ortezy, gipsy, temblaki

Inspiracje naturą

92 - Kosmetyki z płatków róż

Obejrzyj wybrane strony

prenumerata

Tylko 132,00 za 12 wydań!

Kwartalna

3 kolejne egzemplarze

36,00 zł

Półroczna

6 kolejnych egzemplarzy

72,00 zł

Roczna

12 kolejnych egzemplarzy

132,00 zł

– oszczędzasz równowartość 1 egzemplarza

Dwuletnia

24 kolejne egzemplarze

264,00 zł

– oszczędzasz równowartość 2 egzemplarzy

Prenumerata tel. 22 515 77 90

email: prenumerata@szlachetnezdrowie.pl

wideo

archiwum

Styczeń 2023
Luty 2023
Marzec 2023
Kwiecień 2023
Maj 2023
Czerwiec 2023
Lipiec 2023
Sierpień 2023
Wrzesień 2023
Styczeń 2022
Luty 2022
Marzec 2022
Kwiecień 2022
Maj 2022
Czerwiec 2022
Lipiec 2022
Wrzesien 2022
Październik 2022
Listopad 2022
Grudzień 2022
Styczeń 2021
Luty 2021
Marzec 2021
Kwiecień 2021
Maj 2021
Czerwiec 2021
Lipiec 2021
Sierpień 2021
Wrzesień 2021
Październik 2021
Listopad 2021
Grudzień 2021
Styczeń 2020
Luty 2020
Marzec 2020
Kwiecień 2020
Maj 2020
Czerwiec 2020
Lipiec 2020
Sierpień 2020
Wrzesien 2020
Październik 2020
Listopad 2020
Grudzień 2020
Marzec 2019
Kwiecień 2019
Maj 2019
Czerwiec 2019
Lipiec 2019
Sierpień 2019
Wrzesień 2019
Październik 2019
Listopad 2019
Grudzień 2019

o nas:

W dzisiejszym świecie dostęp do informacji, również zdrowotnych, jest dużo ła­twiejszy niż kiedyś, ale znacznie trudniejsze jest dotarcie do tych sprawdzonych i właściwych. Dlatego miesięcznik „Szlachetne Zdrowie” powstał z myślą o tych Czytelnikach, którzy chcą mieć stały dostęp do takich wiadomości.

W niezwykle ciekawych artykułach, wywiadach, historiach, które znajdą Państwo w miesięczniku zdrowotnym, prezentujemy tylko te prawdziwe i naprawdę służące naszemu zdrowiu duchowemu i fizycznemu. Wierzymy, że lektura „Szlachetnego Zdrowia” pozwoli Państwu odnaleźć właści­we ścieżki do źródła zdrowia. Cały zespół miesięcznika zdrowotnego dokłada wszelkich starań, aby tak się stało.

produkty firmowe

Notes

19.9 zł

Plecak

24.9 zł

Kubek

17.9 zł

Kubek

17.9 zł

Fartuch

35 zł

Fartuch

35 zł

Długopis

3.5 zł

Kosmetyczka

23.9 zł

Torba

19.9 zł

Torba

9.9 zł

Torba

19.9 zł

Produkty z limitowanej serii Szlachetne Zdrowie można zamawiać:

zamowienia@naszdziennik.pl
(22) 850 60 20
(22) 850 60 00