Targ zdrowotny
8 - Ciekawostki
Aplikacje kulinarne oraz sprzęty na chłodne dni
Aktywni na co dzień
14 - Sposób na aktywność
Spacery na odchudzanie poleca Marzena Kociuba, fizjoterapeutka
18 - Ćwiczymy
dla zdrowia i urody
Przykłady ćwiczeń stabilizacyjnych
Trening stabilizacyjny
Poprawia kondycję, koordynację i równowagę oraz kształtuje prawidłową postawę ciała, a także przeciwdziała bólom pleców.
Trening stabilizacyjny, inaczej określany jako „trening core”, ma za główne zadanie wzmocnienie mięśni głębokich, których siła odpowiada za ogólną stabilność ciała i utrzymanie jego prawidłowej postawy, w każdej możliwej pozycji, w trakcie siedzenia, stania, chodzenia czy wykonywania jakiejś czynności, dlatego też trening taki jest szczególnie zalecany osobom z wadami postawy, bólami kręgosłupa, oraz tym, którzy spędzają wiele czasu w pozycji siedzącej. Aby móc osiągnąć zadawalające efekty, w trakcie treningu stabilizacji należy skupić się na mięśniach tułowia, tak zwanego „centrum”, których prawidłowa praca stanowi napęd oraz postawę właściwego działania dalszych partii mięśniowych. Zaliczamy do nich mięsień poprzeczny brzucha, wielodzielny brzucha, a także mięśnie dna miednicy. W efekcie końcowym daje to możliwość rozwijania większej siły, prędkości, zachowania równowagi w każdej sytuacji oraz podniesienia osiągnięć sportowych. Zatem głównym zadaniem treningu stabilizacyjnego jest poprawa siły mięśni osłabionych, wypracowanie prawidłowego wzorca ruchowego i utrwalenie prawidłowej postawy ciała.
22 - Dbam o zdrowie
Rozmowa z Tadeuszem Szlenkierem, śpiewakiem operowym, który opowiada o ulubionych ariach i swojej wielodzietnej rodzinie
Żywienie jest ważne
25 - Niedrogi obiad dla całej
rodziny
Da się zrobić!
26 - Koszyk pełen zdrowia
Sezon na pigwę. Wartości odżywcze i propozycje wykorzystania pigwy
30 - Rośliny zdrowotne
Wiązówka błotna. Wypróbuj na uśmierzenie bólu – zachęca Zbigniew T. Nowak
Wiązówka błotna na uśmierzenie bólu
Gdy nie było żadnych syntetycznych leków przeciwbólowych, ludzie stosowali przeróżne rośliny lecznicze. Wśród nich była wiązówka błotna – wartościowy lek z polskich łąk.
Od dawna głoszę teorię, że polskie łąki i pastwiska to jedna wielka apteka. Dlatego wydałem na ten temat obszerną książkę „Zioła z polskich łąk”. Można ją zamówić w księgarniach „Naszego Dziennika”.
Wśród leków z Bożej apteki jest wiązówka błotna (Filipendula ulmaria). To bardzo dekoracyjna roślina wieloletnia (bylina), która niekiedy wyrasta nawet do 1,5-2 m. Potocznie bywa nazywana tawułą łąkową, kozibrodą lub goryczkowym zielem. W zasadzie lubi rosnąć w niewielkim półcieniu, np. w pobliżu drzew. Liście tej rośliny są nieparzystopierzaste, z wyraźnie zaznaczonym unerwieniem, dość twarde, od spodniej strony lekko owłosione. Mają też zaostrzone końce. Wiązówka błotna tworzy piękne kwiatostany w postaci dużych podbaldachów. W nich znajdują się małe kwiatki o długich pylnikach w kolorze kremowobiałym. Wydzielają miodowo-migdałową woń, szczególnie po deszczu i w czasie upałów. Jej kwitnienie przypada na czerwiec i lipiec. Gdy się ją skosi, np. rosnącą na łące, dość szybko odrasta.
34 - Gotuj z siostrą Teresą
Przepisy siostry Teresy Pachnik na rarytasy z dyni, m.in. racuchy dyniowe
38 - Sklepowy detektyw
Terapeutyczna dieta. Zasady jej działania przybliża dr Joanna Barczyńska
Terapia dietą
Radykalna zmiana stylu życia przywraca zdrowie w chorobach cywilizacyjnych.
Mamy do czynienia ze swoistą pandemią chorób cywilizacyjnych. Czy większość z nas musi zachorować na nadciśnienie tętnicze lub cukrzycę? Czy zawał serca i udar to nieunikniony wyrok? Otóż nie. Nasze geny i nawet historia naszej rodziny nie determinują do końca tego, czy zachorujemy. Geny są jak naładowany pistolet, ale to my decydujemy, czy pociągniemy za cyngiel. Owszem, w dużej mierze od naszych codziennych wyborów zależy, czy pozostaniemy zdrowi. Od tego, czy podejmujemy aktywność fizyczną, jaką stosujemy dietę, czy umiemy radzić sobie ze stresem i zadbać o odpoczynek, a także czy budujemy związki oparte na bliskości.
Niestety, jak podają statystyki GUS, obecnie blisko 43 proc. Polaków umiera z powodu chorób układu krążenia. Okazuje się, że nauka oparta na faktach dostarcza nam narzędzi, by ten trend zacząć odwracać i w przyszłości rozpocząć drogę prowadzącą do zdrowia.
50 - Hit zdrowotny
Antyzawałowe migdały. Poznaj ich wartość
54 - Grunt to właściwy
jadłospis
Dieta regulująca ciśnienie
62 - Choroby a profilaktyka
Nadciśnienie tętnicze – jak leczyć? Rozmowa z prof. Piotrem Jankowskim
65 - Dieta w praktyce
Post leczy nadciśnienie
70 - Jemy również oczami
Serwujemy polskie ziemniaki
72 - To, czego nam lekarz
nie wyjaśnił
Czym jest nerwica?
74 - Felieton
Naturalne metody odtrucia organizmu z metali ciężkich. Artykuł dr Urszuli Krupy
Inspiracje dla ciała i ducha
76 - Moja historia
Dieta warzywno-owocowa dodała jej energii i chęci do życia. Poznajmy historię Małgorzaty Kozioł
78 - Zdrowie duchowe
Uwaga na groźną „zabawkę”! Artykuł Małgorzaty Więczkowskiej
84 - Podróżujemy ku zdrowiu
Beskid Żywiecki – co warto zobaczyć, przemierzając górskie szlaki?
88 - Moja pasja
Katarzyna Litwa i jej hobby – szycie maskotek, wykonywanie ozdób do domu, robienie naturalnych kosmetyków
94 - Ekozdrowotnie
Czyścimy stoły i krzesła. Bez chemii
102 - Otaczajmy się
pięknem
Złociste chryzantemy
Chwila relaksu
104 - Krzyżówki
i łamigłówki
Porady zdrowotne
42 - Bakalie na zdrowie
44 - Kasze na jesień
66 - Bezpłatne leki po 75. roku życia
68 - Poduszki i koce elektryczne
96 - Zdrowe nawyki
98 - Warsztaty terapii zajęciowej
100 - Sanatorium a ośrodek SPA
Inspiracje naturą
92 - Kosmetyki z ziołowych kwiatów