Styczniowy numer miesięcznika Szlachetne Zdrowie. Kup koniecznie

co w numerze

Sklepowy detektyw
Co mamy na talerzu? Ile E-dodatków jest w Twoim menu? Krok po kroku podpowiadamy, jak bez trudu przygotować żywność w 100 proc. naturalną.
Hit zdrowotny

Najmodniejsze produkty. Nasi eksperci przybliżą zdrowotne rośliny i zioła, tak aby wspomagać zdrowie bez lekarstw.

Wywiad extra

Tylko u nas! Doktor Ewa Dąbrowska o diecie warzywno-owocowej.

Aktywni na co dzień

Jesteśmy Twoim trenerem personalnym – zachęcamy do systematycznej aktywności, podajemy skuteczne ćwiczenia, które możesz wykonywać w domu.

Spis treści numeru:

Targ zdrowotny

8 - Ciekawostki

Aplikacje do nauki języka oraz sprzęty przydatne w kuchni

Aktywni na co dzień

14 - Sposób na aktywność

Jak przygotować się do wyjazdu na narty? – praktyczne porady Marzeny Kociuby, fizjoterapeutki

Jedziemy na narty!

Jak się przygotować do tej aktywności fizycznej, aby dawała radość i była bezpieczna?

Przygotowanie do sezonu narciarskiego jest niezwykle ważne. Chodzi tu nie tylko o przegląd sprzętu czy o zakup odzieży i gadżetów narciarskich, ale także o odpowiednie przygotowanie swojego ciała do wysiłku, jakim jest jazda na nartach. Brak sprawności, zbyt słaba siła mięśni, szczególnie mięśni nóg, brak elastyczności i równowagi mogą doprowadzić do tego, że wyjazd w góry zakończy się bólem, zakwasami albo – co gorsza – złamaniami lub urazami.

 Warto zadbać o odpowiednią kondycję, gdyż dzięki temu będziemy mieć pewność, że długo wyczekiwany sezon zimowy przyniesie nam samą radość i bezpieczeństwo, a nie przykre doświadczenia.

Odpowiedni czas

Treningi przygotowujące organizm do sezonu narciarskiego najlepiej rozpocząć na 3 miesiące przed planowanym wyjazdem. Niestety, bardzo często się zdarza, że ze względu na zabieganie i brak czasu o treningach przypominamy sobie w ostatniej chwili. W takiej sytuacji należy poświęcić przynajmniej 2-6 tygodni na regularne ćwiczenia – szczególnie tyczy się to osób, które prowadzą siedzący tryb życia. Powinny być one intensywne, przy czym poziom trudności trzeba stopniować, dostosować do swoich możliwości fizycznych. Rozpoczynamy zawsze się od lżejszych i krótszych treningów, powoli przechodzimy do ćwiczeń bardziej intensywnych, o wydłużonym czasie. Początkowo najlepiej wykonywać 3 treningi tygodniowo, a w ostatnich tygodniach nawet 4-5 takich sesji. Oczywiście zawsze pamiętamy, by każdy trening składał się z rozgrzewki, ćwiczeń właściwych oraz rozciągania (stretching). Przestrzeganie tych wytycznych pozwoli w prawidłowy sposób przygotować ciało.

 Podjęcie zbyt intensywnych ćwiczeń na kilka dni przed planowanym wyjazdem może przynieść więcej szkód niż korzyści – w postaci mikrourazów, naciągnięć lub przeciążeń mięśni. Przemęczenie organizmu, szczególnie u osób, które wcześniej w ogóle nie trenowały, może doprowadzić do zmniejszenia wydajności, dlatego tak ważne jest wcześniejsze rozplanowanie treningów.

W przypadku osób, które regularnie uprawiają sport, sprawa wygląda o wiele lepiej, gdyż w takiej sytuacji nie ma potrzeby wprowadzania tak długiego przygotowania. Wystarczy do podstawowych treningów dołączyć kilka specjalistycznych ćwiczeń ukierunkowanych na jazdę na nartach.

18 - Ćwiczymy dla zdrowia i urody

Przykłady ćwiczeń przy naderwaniu mięśnia kończyny dolnej

22 - Dbam o zdrowie

Rozmowa z Barbarą Nowak, małopolską kurator oświaty, która opowiada o swojej drodze życiowej oraz o tym, czym się zajmuje w wolnym czasie

Żywienie jest ważne

24 - Jak zaoszczędzić?

Poznaj sposoby wykorzystania resztek jedzenia

26 - Koszyk pełen zdrowia

Kiwi dla zdrowia i urody. Wartości odżywcze i propozycje zastosowania kiwi

30 - Rośliny zdrowotne

Żeń-szeń dodaje sił. Wypróbuj ekstrakt z tej rośliny zwiększający wydolność organizmu – zachęca Zbigniew T. Nowak

Żeń-szeń dodaje sił

Żeń-szeń dodaje energii, zwiększa wytrzymałość i odporność organizmu oraz pomaga lepiej zapamiętywać informacje.

Współczesna medycyna dosłownie staje na głowie, aby zaoferować człowiekowi specyfiki XXI wieku, które polepszą stan zdrowia i pomogą przedłużyć życie. Szczególnie dotyczy to ludzi w starszym wieku. Odkryto je w aptece przyrody i nazwano roślinami o działaniu adaptogennym. Piszę o tym m.in. w mojej książce „Ziołowa apteka seniora” (do nabycia w księgarniach „Naszego Dziennika”). Jedną z takich sprawdzonych roślin jest żeń-szeń prawdziwy Panax ginseng.

 Leczy i odmładza

Lecznicza i odmładzająca moc żeń-szenia znana jest w Chinach, Mongolii, Korei i w Tybecie od ponad 4000 lat. Jest to niezwykle interesująca roślina. Potrafi żyć 150, a nawet 200 lat. Osiąga wysokość 30-70 centymetrów. W pierwszym roku po wykiełkowaniu tworzy tylko jeden liść, drugi – drugim, natomiast na pojawienie się trzeciego trzeba poczekać nawet 10 lat. Liście żeńszeniowe są palczaste, ciemnozielone z połyskiem i ząbkowane na brzegach. Starsze rośliny również zakwitają, a ich kwiaty mają kolor bladozielony. Wydają czerwone owoce wypełnione nasionami, które kiełkują dopiero po 20-22 miesiącach od wysiewu, a czasem i po trzech latach. Rośliny żeń-szenia znoszą bez żadnych uszkodzeń temperaturę do -43 st. C. Rosną dziko w lasach cedrowo-liściastych i na zboczach górskich w Chinach, Korei i w Tybecie. W ostatnich latach uprawia się je także na specjalnych plantacjach (odpowiednio zacienianych) dla przemysłu farmaceutycznego i kosmetycznego. W Polsce sadzą go niekiedy doświadczeni miłośnicy roślin na działkach i w ogródkach, chociaż próbuje się go uprawiać także na plantacjach. Surowiec do produkcji leków i kosmetyków najczęściej sprowadzany jest z Chin.

34 - Gotuj z siostrą Teresą

Przepisy siostry Teresy Pachnik na smaczne dania,m.in. roladę schabową

38 - Sklepowy detektyw

Suszone owoce. Czym się kierować przy ich kupnie? – radzi dr Agnieszka Jarosz

Suszone owoce

Czym się kierować przy ich zakupie?

Owoce suszone to koncentrowane źródło składników odżywczych. Stanowią produkt otrzymany ze świeżych owoców, całych lub pokrojonych, obranych ze skórki lub nie. Suszenie to jedna z najstarszych metod utrwalania żywności. Proces ten zapewnia trwałość mikrobiologiczną poprzez zmniejszenie ilości wody koniecznej do rozwoju drobnoustrojów. Poza tym suszenie ogranicza przebieg różnych reakcji chemicznych i zmian fizycznych. W wyniku suszenia następuje zmniejszenie masy i objętości suszonych produktów.

Odpowiednie suszenie

Kształtowanie końcowych cech produktu pod względem wartości odżywczej i właściwości sensorycznych zależy od metod suszenia i zabiegów wstępnych. Mamy kilka metod suszenia. Suszenie konwekcyjne należy do najbardziej popularnych i najczęściej wykorzystywanych metod konserwowania żywności. Polega na dostarczaniu do owocu ciepła najczęściej za pomocą powietrza o odpowiedniej temperaturze. W wyniku tego następuje odparowanie wody. Wśród zalet tej metody wymienia się możliwość uzyskania stosunkowo taniego produktu, jednakże o obniżonej jakości w wyniku działania wysokiej temperatury. Następuje utrata witamin, odkształcenie oraz utwardzenie produktu. Takie suszenie może mieć negatywny wpływ na barwę (degradacja pigmentów), smak czy aromat. Z tego powodu temperatura i czas suszenia są najbardziej istotne i najczęściej modyfikowane, np. suszenie w warunkach okresowo zmiennych, tj. przy zmiennej szybkości przepływu powietrza o zmiennej temperaturze. Wielu ekspertów od technologii opowiada się za użyciem suszenia konwekcyjnego po procesie odwadniania osmotycznego, które polega na zanurzeniu danego owocu w specjalnym roztworze. Proces ten pozwala usunąć wodę, ograniczając niepożądane zmiany. Korzystne jest także stosowanie wstępnego odwadniania osmotycznego w roztworach zawierających prozdrowotne bioskładniki poprzez dodatek soków, koncentratów czy ekstraktów owocowych.

50 - Hit zdrowotny

Komosa ryżowa. Poznaj jej wartość

54 - Grunt to właściwy jadłospis

Dieta przeciwgrypowa z jadłospisem na 7 dni

62 - Choroby a profilaktyka

Nie bagatelizujmy grypy. Rozmowa z lek. med. Joanną Jarzyną

66 - Dieta w praktyce

Post przeciwgrypowy

67 - Niedrogi obiad dla całej rodziny

Da się zrobić!

70 - Jemy również oczami

Jak efektownie zaprezentować dania makaronowe?

72 - Felieton

Ruszajmy się dla zdrowia. Artykuł dr Urszuli Krupy

74 - To, czego nam lekarz nie wyjaśnił

Mosty, korony, licówki. Kiedy je zastosować?

Inspiracje dla ciała i ducha

76 - Moja historia

Dieta warzywno--owocowa pomogła jej unormować ciśnienie, schudnąć i nabrać sił. Poznajmy historię Marii Węgiel

80 - Zdrowie duchowe

Pierwsza pomoc w nastrojach depresyjnych. Artykuł Bogny Białeckiej

84 - Podróżujemy ku zdrowiu

Szlak Orlich Gniazd to jeden z najpiękniejszych i najciekawszych szlaków w Polsce. Podpowiadamy, co warto zobaczyć, decydując się na tę podróż

88 - Moja pasja

Zygmunt Drewicz – miłośnik historii ze Stojadeł i jego pasje: rzeźbiarska, malarska, archiwistyczna

94 - Ekozdrowotnie

Czyścimy pralkę. Bez chemii

96 - Aktywna rodzina

Stawiamy na ruch – mówią Zbigniew i Katarzyna Kukowscy

Chwila relaksu

104 - Krzyżówki i łamigłówki

Porady zdrowotne

42 - Pieczone warzywa i owoce
44 - Cukry – różne rodzaje
68 - Kamica po napojach?
100 - Dobroczynna kąpiel

Inspiracje naturą

92 - Naturalne kosmetyki z oleju z czarnuszki

Obejrzyj wybrane strony

prenumerata

Tylko 165,00 za 12 wydań!

Kwartalna

3 kolejne egzemplarze

45,00 zł

Półroczna

6 kolejnych egzemplarzy

90,00 zł

Roczna

12 kolejnych egzemplarzy

165,00 zł

– oszczędzasz równowartość 1 egzemplarza

Dwuletnia

24 kolejne egzemplarze

330,00 zł

– oszczędzasz równowartość 2 egzemplarzy

Prenumerata tel. 22 515 77 90

email: prenumerata@szlachetnezdrowie.pl

wideo

archiwum

Styczeń 2024
Luty 2024
Luty 2023
Marzec 2023
Kwiecień 2023
Maj 2023
Czerwiec 2023
Lipiec 2023
Sierpień 2023
Wrzesień 2023
Październik 2023
Listopad 2023
Grudzień 2023
Styczeń 2022
Luty 2022
Marzec 2022
Kwiecień 2022
Maj 2022
Czerwiec 2022
Lipiec 2022
Sierpień 2022
Wrzesien 2022
Październik 2022
Listopad 2022
Grudzień 2022
Styczeń 2021
Luty 2021
Marzec 2021
Kwiecień 2021
Maj 2021
Czerwiec 2021
Lipiec 2021
Sierpień 2021
Wrzesień 2021
Październik 2021
Listopad 2021
Grudzień 2021
Styczeń 2020
Luty 2020
Marzec 2020
Kwiecień 2020
Maj 2020
Czerwiec 2020
Lipiec 2020
Sierpień 2020
Wrzesien 2020
Październik 2020
Listopad 2020
Grudzień 2020
Marzec 2019
Kwiecień 2019
Maj 2019
Czerwiec 2019
Lipiec 2019
Sierpień 2019
Wrzesień 2019
Październik 2019
Listopad 2019
Grudzień 2019

o nas:

W dzisiejszym świecie dostęp do informacji, również zdrowotnych, jest dużo ła­twiejszy niż kiedyś, ale znacznie trudniejsze jest dotarcie do tych sprawdzonych i właściwych. Dlatego miesięcznik „Szlachetne Zdrowie” powstał z myślą o tych Czytelnikach, którzy chcą mieć stały dostęp do takich wiadomości.

W niezwykle ciekawych artykułach, wywiadach, historiach, które znajdą Państwo w miesięczniku zdrowotnym, prezentujemy tylko te prawdziwe i naprawdę służące naszemu zdrowiu duchowemu i fizycznemu. Wierzymy, że lektura „Szlachetnego Zdrowia” pozwoli Państwu odnaleźć właści­we ścieżki do źródła zdrowia. Cały zespół miesięcznika zdrowotnego dokłada wszelkich starań, aby tak się stało.

produkty firmowe

Notes

19.9 zł

Plecak

29.9 zł

Plecak

29.9 zł

Plecak

29.9 zł

Kubek

17.9 zł

Kubek

17.9 zł

Fartuch

35 zł

Fartuch

35 zł

Długopis

3.5 zł

Kosmetyczka

23.9 zł

Torba

15 zł

Produkty z limitowanej serii Szlachetne Zdrowie można zamawiać:

zamowienia@naszdziennik.pl
(22) 850 60 20
(22) 850 60 00